Na zidu Politehničke škole oslikan mural “Mladi protiv nasilja”
Postavljeno: 12.12.2018
Učenici i učenice Politehničke škole “Milutin Milanković” su, uz podršku mentorke, akademske slikarke Marije Ćirić, oslikali mural “Mladi protiv nasilja”. Taj mural krasi bočnu stranu školske zgrade i šalje jasnu poruku da nasilje nije rešenje. Rađen je od 3. do 7.decembra, tokom Međunarodne nedelje volontera
Da je poruka jasna i vidljiva ali i da je učestvovanje mladih u njenom kreiranju dodatni doprinos nenasilju kazala je direktorka Politehničke škole Nadežda Milovanović.
Akademska slikarka i mentorka Marija Ćirić pohvalila je mlade ljude, đake ove škole, koji su pokazali neverovatnu predanost u radu.
– Radionica je bila neumetničkog karaktera jer smo zaista želeli da budemo volonteri i da se u tom teškom adolescentskom periodu aktiviramo i kažemo svojim prijateljima da je OK da budemo pozitivni, da širimo dobrotu i da budemo razlog za nečiji osmeh – istakla je ona
Jedna od učesnica u izradi murala Petra Ćirjanić smatra da je poruka ,,Mladi protiv nasilja,, veoma bitna, s obzirom na to da se nasilje često dešava, posebno u školama. Ideja je, kazala je ona, bila da slikanjem pokušaju da prenesu ovako važnu poruku.
– Mladima treba dati prostora da rade zajedno, da se druže i samim tim popravljaju odnose među sobom – rekao je pomoćnik gradonačelnika za omladinu i sport, Predrag Milenković.
Izrada murala organizovana je u okviru projekta “Budi muško+“ koji realizuje udruženje CentarE8 iz Beograda u saradnji sa Kancelarijom za mlade Odeljenja za društvene delatnosti GradaKruševca i Politehničkom školom “Milutin Milanković“, a uz finansijsku podrškuAmbasade Sjedinjenih američkih država u Beogradu.
U okviru tog projekta u aprilu u saradnji sa kruševačkim srednjim školama, održan trodnevni trening trening “Budi muško +“. Tada su se mladi na edukativnim radionicama bavili temama borbe protiv vršnjačkog nasilja, razumevanja rodnih uloga, podsticanja aktivizma i volonterizma sa fokusom na smanjenje stepena nasilja, razumevanje koncepta identiteta i smanjenje stepena govora mržnje.
A.V.