Miloš Nenezić na otvaranju Borda AICESIS: Svojim dolaskom potvrđujete da je snaga dijaloga ključna
Postavljeno: 07.04.2025

Beograd je 7. i 8. aprila drugi put domaćin Borda AICESIS – Međunarodne asocijacije ekonomskih i socijalnih saveta i sličnih organizacija. Srbija, odnosno njen Socijalno-ekonomski savet za punopravnog člana AICESIS izabran je 2018. godine, na sednici Generalne skupštine koja je održana u Parizu. Generalni direktor kruševačke Trayal korporacije i Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Miloš Nenezić, izabran je za člana Borda u tri uzastopna mandata, počev od 2019. godine
Povodom obeležavanja 25 godina socijalnog dijaloga u Republici Srbiji, održava se značajna međunarodna konferencija kojoj prisustvuju delegati iz 15 zemalja, (Luksemburg, Francuska, Mađarska, Grčka, Rusija, Rumunija, Crna Gora, Monako, Kina, Japan, Mali, Kurakao, Obala Slonovače, Iran i Republika Koreja), kao predstavnici socijalnih partnera iz Republike Srbije.
Konferenciju je otvorio Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je izrazio zahvalnost svim prisutnima i istakao značaj saradnje sa AICESIS, kao i važnost socijalnog dijaloga kao preduslova za uspostavljanje poverenja u društvu.
– Prepoznavanje potrebe za unapređenjem socijalnog dijaloga od strane EU bilo je jasno kroz podršku usklađivanja radnog zakonodavstva sa evropskim propisima – istakao je Ministar.
Učesnicima Konferencije se u pozdravnoj reči obratio i Raul Hehrikes, generalni sekretar Ekonomskog i socijalnog saveta Kurakao koji je naglasio ulogu socijalnog dijaloga kao temelja demokratije, jednakih šansi i zaštite ljudskih prava, te zahvalio Srbiji na dostignućima u ovom domenu.
– Neizmerno mi je zadovoljstvo da se obratim na skupu povodom obeležavanja četvrt veka socijalnog dijaloga u Republici Srbiji. Ključni dijalog je osnov i stub mira i demokratski vrednosti i jednaki prilika za razvoj. Potrebno je jačati institucije koje štite socijalni mir i doprinose socijalnog pravdi, sa ciljem da se ujednače sve prilike i ostvare sva ljudska prava. Želim da e zahvalim RS na velikim dostignućima i solidarnosti – dodao je Henrikes.
U okviru Konferencije predviđeno je održavanje tri panela posvećenih socijalnom dijalogu.
Miloš Nenezić, generalni direktor kruševačke Trayal korporacije, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije, je moderirajući prvi panel „Socijalni dijalog“ istakao da je ova Konferencija prilika da napravimo osvrt unazad 25 godina i sumiramo šta je postignuto u razvoju socijalnog dijaloga u Republici Srbiji.
– Hvala vam što ste našli vremena da budete ovde i učestvujete na u ovom trenutku posebno bitnoj Konferenciji. Svojim dolaskom potvrđujete da je snaga dijaloga ključna i kao i koliko je bitno dati podršku u ovakvim trenucima – naglasio je Nenezić.
Dodao je da je Socijalno-ekonomskom savetu podneto preko 100 inicijativa, što od strane predstavnika Unije poslodavaca Srbije, što od predstavnika reprezentativnih sindikata i predstavnika Vlade Republike Srbije, ali da je ostalo sporno 39 zaključaka Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije koji nisu sprovedeni kao i da treba insistirati da se ti zaključci sprovode.
U okviru ove sesije panelisti su bili :
Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja;
Goran Milić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine;
Zoran Ilić, zamenik predsednika UGS “Nezavisnost”;
Apostolos Ksirafis, generalni sekretar AICESIS;
Olga Golišenkova, zamenica predsednika Komisije Društvene palate Ruske Federacije za ekonomske i radne odnose.
Apostolos Ksirafis, generalni sekretar AICESIS, Olga Golišenkova, zamenica predsednika Komisije Društvene Palate Ruske Federacije za ekonomske i radne odnose i MIloš Nenezić, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije
Zaključak ovog panela je da iako je socijalni dijalog u Republici Srbiji na znatno višem nivou, i da iako su napravljeni značajni koraci u njegovom razvoju, neophodno i dalje raditi na njegovom osnaživanju, prvenstveno kroz osnaživanje Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije. Jedan od načina bi moglo biti i proširivanje opsega tema kojima će se ovo telo baviti, jer svaki koncept ima neku socijalno ekonomsku dimenziju, kao i konstantno raditi na podizanju svesti o važnost ove institucije.
Drugi panel međunarodne konferencije povodom obeležavanja 25 godina socijalnog dijaloga u Republici Srbiji bio je posvećen kolektivnom pregovaranju – temi od ključnog značaja za razvoj odnosa između poslodavaca, zaposlenih i države. Moderator panela bila je Svetlana Budimčević, direktorka Sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Srbije, istakavši da je jubilej od 25 godina prilika da analiziramo postignute rezultate, uočimo izazove i sagledamo uporedne prakse drugih zemalja u cilju unapređenja domaćeg sistema.
Učesnici panela bili su:
Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja,
Nebojša Atanacković, počasni predsednik UPS,
Dragica Mišljenović, viša savetnica za zakonodavno-pravna pitanja sindikata UGS Nezavisnost,
Jovana Spajić Erdeljan, nacionalna koordinatorka projekta MOR o socijalnom dijalogu,
Dušan Petrović, sekretar Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije.
Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, Jovana Spajić Erdeljan, nacionalna koordinatorka projekta MOR o socijalnom dijalogu, Dragica Mišljenović, viša savetnica za zakonodavno pravna pitanja UGS ” Nezavisnost”, Dušan Petrović, Sekretar Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije i Svetlana Budimčević, direktorka sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Srbije
– Nadamo se da će ovo biti prilika da dođemo do najboljih primera i praksi koje će pomoći i Srbiji da pronađe rešenja korisna i za poslodavce i za zaposlene – kako u budućim izmenama Zakona o radu, tako i u zaključivanju novih kolektivnih ugovora – istakao je Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije.
Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije
Nakon ovog panela u ime Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, predsedavajući Miloš Nenezić uručio je povelje za izuzetan doprinos razvoju socijalnog dijaloga socijalno ekonomskim savetima Crne Gore, Grčke, Ruske Federacije i Mađarske.
Olga Golišenkova, član Društvene Palate Ruske Federacije, Naida Niščević, predsednica Socijalnog savjeta Crne gore i ministarka rada i socijalnog staranja Crne Gore, MIloš Nenezić, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije, Joanis Paidas, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Grčke i Agnes Čer, član Nacionalnog, ekonomskog i socijalnog saveta Mađarske
Komentari