Kruševačko „Zlatno pero“: Zaštitom ptica čuvamo i prirodu
Postavljeno: 04.05.2025

Društvo „Zlatno pero“ osnovano je u Kruševcu 2012. godine kao udruženje za odgoj, zaštitu i proučavanje ptica i njihovog staništa, te trenutno okuplja 50 aktivnih članova. Njihov glavni cilj je zaštita ptica u prirodi, a usled krivolova neke od najugroženijih su štiglić, konopljarka, zimovka, čižak…
Piše: Nikola Lazić
Kako je istakao predsednik Udruženja Zoran Jakovljević, jedan od primarnih razloga za osnivanje društva bila je zakonska regulativa odgoja zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta ptica u zarobljeništvu.
– Ideja je bila okupiti na jednom mestu ljude koji odgajaju ptice i koji se bave zaštitom ptica u prirodi. Udruženje je osnovano nakon donošenja Zakona o zaštiti prirode 2010. godine, koji je definisao način i uslove pod kojima je moguće odgajati zaštićene i strogo zaštićene vrste ptica u zarobljeništvu. Trenutno imamo 55 aktivnih članova, dok je kroz udruženje prošlo nešto više od 200 ljudi. Član udruženja može biti svako punoletno lice koje se slaže sa ciljevima udruženja, što podrazuvema odgoj ptica u skladu sa zakonom, zaštitu ptica u prirodi, pružanje pomoći u pogledu zaštite prirode, a samim tim i neke vrste humanitarnog rada.
Do sada, Zlatno pero je organizovalo veći broj državnih šampionata i međunarodnih izložbi. Tako svake godine organizuje savezno takmičenje štiglića i bastarda, tradicionalno poslednje nedelje maja. Samo takmičenje ima karakter državnog šampionata i prošle godine je organizovano u porti crkve Lazarice, sa blagoslovom Vladike kruševačkog, gospodina Davida. Tom prilikom, učestvovalo je 12 takmičara sa šezdesetak eksponata, koji su se takmičili u četiri kategorije: štiglići mladi, štiglići stari, bastardi mladi i bastardi stari. Udruženje je kao organizator dodelilo pehare za najuspešnije u pomenutim kategorijama, a trofej najuspešnijeg takmičara pripao je Saši Cakiću iz Leskovca. Jakovljević je naveo da je u planu da se manifestacija održi i ove godine.
Pored toga, dugi niz godina Zlatno pero organizuje saveznu izložbu u eksterijeru ptica odgajivača sa teritorije cele države. Takmičenja se organizuju pod pokroviteljstvom Srpske ornitološke federacije (SOF) i svi njeni članovi imaju pravo učešća na tim izložbama.
Udruženje u svom sastavu ima i poseban organ – AVI patrolu. Nju čine sami članovi koji zajedničkim radom obilaze terene u prirodi na kojima se ptice hrane i imaju svoja legla.
– Sagledamo u kakvom su stanju sama staništa gde se vrši reprodukcija ovih ptica. Tokom letnjih i zimskih perioda, u slučajevima ekstremno niskih ili visokih temperatura, naši volonteri vrše prehranu ptica u prirodi. To podrazumeva postavljanje hranilica na važnim lokacijama gde postoji izraženo prisustvo ptica, a leti postavljanje pojilica. Apelujemo na građanstvo da se u skladu sa mogućnostima priključi ovim aktivnostima udruženja i na taj način pomognemo pticama.
Na teritoriji Kruševca i okoline obitavaju ptice faune Evrope, a od onih koje se najčešće odgajaju u zarobljeništvu najprisutniji je štiglić, konopljarka, čižak, zimovka. Jakovljević ističe da su ove vrste najugroženije zbog prisustva krivolova, pa ljudi, često iz neznanja, čine krivično delo po Zakonu o zaštiti prirode narušavajući prirodnu ravnotežu.
– Teško je izvršiti precizniju procenu koja bi mogla da potvrdi kakva je trenutna situacija oko staništa. Naša procena je, da našim angažovanjem uz pomoć građanstva, ove vrste ptice koje smo spomenuli ima u prirodi, da ljudi menjaju odnos prema njima, shvatajući bitnost tih jedinki za suživot sa ljudima na ovim prostorima.
Kako bi se razvila svest kod građana o potrebi zaštite ptica u prirodi, Zlatno pero je organizovalo veći broj stručnih seminara. Deci predškolskog i školskog uzrasta kroz razne radionice slikarskog tipa ili izradom kućica za ptice, ukazuju na to koje su ptice zaštićene i ugrožene u prirodi, te na koji način im mogu pružiti pomoć.
Od mnogobrojnih situacija sa terena, Zoran Jakovljević ističe kao najinteresantnije one u kojima veliki broj male dece učestvuje u postavljanju hranilica za ptice. Važno je da se ljubav prema pticama i prirodi razvije već u ranom detinjstvu.
– Kod mene lično, ljubav prema pticama javila se vrlo rano. Moj deda je bio odgajivač ptica, pa je on preneo tu ljubav prema pticama i životinjama na mene. Može se reći da je to tradicionalno prisutno u mojoj porodici, pošto su danas i moja deca često uključena u našim akcijama. Trudimo se da ljubav prema pticama, životinjama i prirodi prenesemo na mlađe generacije. Jako je ohrabrujuće da je poslednjih godina sve veći broj mladih odgajivača uključen u rad udruženja. Tome doprinosi i razvijenija svest o potrebi zaštite ptica u prirodi, ali sama lepota odgoja ovih vrsta ptica.
Naš sagovornik je istakao da Zlatno pero ima planove da u narednom periodu nastavi da radi na razvoju svesti kod građanstva o potrebi za zaštitom ptica u prirodi, dok najveći problem u funkcionisanju samog udruženja predstavljaju finansije.
– Udruženje je neprofitabilna, samofinansirajuća organizacija koja se finansira isključivo od članarina. Troškovi rada su dosta veliki i zahtevaju velika angažovanja, posebno kada građani prepoznaju u nama jedinu društvenu organizaciju koja ima mogućnost da pruži brzu i efikasnu pomoć pri zbrinjavanju ptica. Tokom godina, zbrinemo veliko broj zaštićenih vrsta ptica i mladunaca koji u sezoni reprodukcije na neki način napuste prerano gnezdo. Udruženje sve to samo finansira, a nažalost nismo uvek u mogućnosti da obezbedimo sredstva da bi realizovali sve zahteve koje nam upute ljudi. Zvanične institucije sa kojima često sudelujemo u akcijama jesu Uprava za veterinu i Republički zavod za zaštitu prirode Srbije. U planu nam je da razvijemo neke projekte u posebno zaštićenim područjima, u saradnji sa lokalnom samoupravom. Projekti bi se odnosili na uključivanje što većeg broja institucija i građanstva u akcije pomoći ptica u prirodi, edukacije za mlade i starije koje bismo organizovali na teritoriji opštine Kruševac. U slučaju većeg interesovanja, aktivnosti bi proširili i na ostatak zemlje.
Foto: Privatna arhiva/Freepik.com
Komentari