Kruševac dobio javni budžetski portal
Postavljeno: 27.04.2018
Odbornici gradske Skupštine će na javnom budžetskom portalu ubuduće moći da prate proces pripreme i izvršenja lokalnog budžeta i da aktivnije učestvuju u njegovom kreiranju. U sledećoj fazi, sadržaj portala će biti dostupan i svim građanima i građankama, najavljuju iz lokalne samouprave.
“Efikasniji mehanizmi odgovornosti u javnim finansijama” naziv je projekta koji finansira SIDA, Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju, a realizuje UNDP, Program Ujedinjenih nacija za razvoj, a čiji je cilj jačanje poverenja u sistem javnih finansija Srbije i njegovu reformu.
Projekat se realizuje u saradnji sa nacionalnim partnerima, a Stalna konferencija gradova i opština, kao partner, zadužena je za aktivnosti na povećanju trasparentnosti javnih finansija na lokalnom nivou. Jedan od alata za postizanje ovog cilja je otvaranje javnih budžetskih portala, za sada u deset lokalnih samouprava u Srbiji.
Kruševac je među izabranim lokalnim zajednicama u kojima će odbornici ubuduće moći da se bolje i detaljnije upoznaju sa svim fazama u kreiranju budžeta, da prate realizaciju budžetskih sredstava na mesečnom nivou i da se pravovremeno i efikasno angažuju u svim tim procesima.
Prezentaciju Javnog budžetskog portala u Kruševcu otvorio je Živojin Miloradović, predsednik lokalnog parlamenta, a potom se odbornicima obratio pomoćnik gradonačelnika za budžet i finansije, Mikan Ćosić. On je najavio da će, kada se zadovolje određeni tehnički uslovi, javni budžetski portal biti otvoren i za građane i zahvalio se predstavnicima SKGO na svemu što su do sada učinili za naš grad.
– Ovo je, na neki način, kruna saradnje koju mi kao grad sa SKGO imamo više od deset godina. Ovo je veoma važan instrument koji vam možemo dati i sada ćete imati kompletnu informaciju o svim parametrima koji uslovljavaju raspolaganje javnim finansijama i vaše sugestije će automatski moći da se ugrađuju u budžet ili da se pojave kao predlog na Skupštini – poručio je Ćosić odbornicima uz ocenu da će transparentnost budžetskih procesa olakšati i diskusije i donošenje odluka o budžetu na skupštinskim sednicama.
Kroz projekat, kriterijume za odabir lokalnih samouprava i sadržaj portala učesnike prezentacije proveli su Dunja Naić, savetnica za lokalne finansije u SKGO i Nebojša Nedeljković, administrator kruševačkog portala.
– Cilj javnog budžetskog portala je da vam omogući da na mesečnom nivou pratite izvršenje budžeta, da vidite šta se dešava sa prihodima i rashodima, a takođe da se odbornici uključe i u proces pripreme budžeta na vreme. Ovo je jedan od instrumenata dobrog upravljanja – rekla je Dunja Naić. Ona je objasnila da je osnova za projekat javnih budžetskih portala PEF analiza koju je osmislila Svetska banka i koja se bavi analizom finansijskog zdravlja kako lokalne samouprave tako i države.
– Analiza se zasniva na velikom broju indikatora, a jedan od njih pokazuje koliko su odbornice i odbornici uključeni u budžetski ciklus, koliko je njihovo znanje o ovoj opširnoj i kompleksnoj problematici. Vrednosti tog indikatora su pokazale da postoji prostor da se odbornici i odbornice više informišu o budžetskom ciklusu. Portal je osmišljen da bude moderan, da podseća na neku društvenu mrežu, a da opet ima ozbiljne informativne i edukativne sadržaje. Pošli smo od ideje da i onaj ko nikada nije imao kontakt sa ovom oblašću, na portalu može da nađe sve.
Uz konstataciju da je ovo pionirski poduhvat u Srbiji, Naić je izrazila nadu da će sve opštine u Srbiji uskoro imati svoj budžetski portal.
Dragan Spirić, finansijski konsultant SKGO, rekao je da su javne finansije u Srbiji u procesu reforme već duži niz godina i da je izazov za sve učesnike u javnim finansijama da stalno uče i napreduju.
– Mi naplaćujemo porez od naših sugrađana, oni očekuju zauzvrat adekvatan nivo javnih usluga, sredstva su ograničena, i zato je potrebno uraditi dobre prioritete. U tom smislu je vrlo važno odgovorno donositi odluke na osnovu pravih informacija – zaključio je Spirić.
Osim Kruševca, javni budžetski portal dobili su još Nova Varoš, Pirot, Subotica, Zrenjanin, Veliko Gradište, Bela Palanka, Raška, Blace i Ljubovija.