Kako sprečiti da potreba za lajkovima ne dovede do otuđenja kod dece?

Postavljeno: 07.10.2024

Sve više dece i tinejdžera provodi prekomerno vreme uz video-igrice, telefone i društvene mreže, što negativno utiče na njihov psihološki razvoj i socijalne veštine. Srbija se nalazi visoko na globalnoj listi zemalja u kojima deca previše vremena provode pred ekranima. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, ovaj trend je u porastu širom sveta.

Robert Grujičić, dečji psihijatar, objašnjava da internet pruža mnoge emocionalne, socijalne i psihološke koristi, posebno za adolescente koji se suočavaju sa izazovima sazrevanja. Međutim, svaka interakcija na mreži, poput lajkova i komentara, pruža dopamin, što stvara osećaj zadovoljstva i može postati problematično. Takođe, Grujičić ističe da društvene mreže omogućavaju lakšu i sigurniju komunikaciju za one koji imaju poteškoća sa socijalnim kontaktima uživo.

Ranko Rajović, specijalista interne medicine i neurofiziolog, dodaje da posedovanje mobilnog telefona kod dece u ranoj dobi postaje sve uobičajenije, ali problem nastaje kada upotreba nije kontrolisana. Društvene mreže i lajkovi mogu usmeravati dečije ponašanje, što utiče na njihov razvoj. Rajović napominje da su fizička aktivnost i socijalna interakcija nezamenjivi za pravilan razvoj deteta.

Istraživanja pokazuju da deca često provode više od sedam sati dnevno na internetu, a to je posebno izraženo kod dece sa psihijatrijskim problemima. Grujičić savetuje roditeljima da uvode internet postepeno i pod kontrolom kako bi se deca pravilno nosila sa online svetom.

M.M.

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top