Kako se ponašati tokom poplave?

Postavljeno: 07.05.2024

Prethodne godine je 11 mesnih zajednica u opštini Kruševac pretrpelo veliku materijalnu štetu usled obilnih padavina i poplava. Kako bi se građani informisali i što bolje zaštitili u takvim situacijama, Odeljenje za vanredne situacije u Kruševcu je najavilo vežbu spašavanja pod vodom i nad vodom koju će izvesti do kraja meseca

U razgovoru sa Dušanom Todorovićem, načelnikom Odeljenja za poslove odbrane i vanredne situacije, saznali smo da je na teritoriji opštine Kruševac prilikom poplava 2023. godine načinjena veća šteta nego 2014, jer je veći broj objekata završio pod vodom. Takođe, on je najavio i prvu sledeću akciju vezanu za ponašanje stanovništva u slučaju evakuacija.

– Vežbe spašavanja pod vodom i nad vodom su planirane da se realizuju u danima nakon Đurđevdana i to na veštačkom jezeru koje je napravljeno pored autoputa. Tom prilikom, građani će moći da se upoznaju sa akcijama koje se sprovode vojnim čamcima u slučaju spašavanja i ostalim metodama koje prate evakuaciju u slučaju poplava – naveo je Todorović.

Kako bi se smanjio rizik od prirodnih katastrofa, uključujući i poplave, Grad Kruševac se uključio u realizaciju projekta „Jačanje otpornosti na prirodne katastrofe i unapređenje strategija pripravnosti 2 (PREPS 2)“, koji finansira USAID, a realizuje CRS u saradnji sa Caritasom Srbije i Čovekoljubljem. U sklopu samog projekta se sprovodi i kampanja podizanja svesti javnosti o značaju prevencije, u okviru koje je nastao i ovaj tekst, a za čiji sadržaj je isključivo odgovoran autor ovih redova.

Tokom poplava je najvažnije pratiti informacije u medijima i ne ometati spasilačke ekipe u njihovom radu. Takođe, ukoliko postoji rizik od bujične poplave, važno je preći na više spratove kuće.

Odeljenje za vanredne situacije savetuje i da je potrebno držati se podalje od električnih kablova, a takođe izbegavati oblasti koje mogu postati klizišta ili odroni.

Ukoliko građani imaju vremena, poželjno je da obezbede svoj dom. To mogu učiniti džakovima sa peskom koji se u slučaju nailaska poplave mogu staviti na ulaz i zatvoriti sva mesta na kući kroz koje može voda da prođe. Takođe, savetuje se da se struja isključi na glavnom prekidaču, kao i svi električni uređaji u domaćinstvu.

Ukoliko je neophodna evakuacija, treba uzeti samo pripremljene nužne stvari (poput gumenih čizmi, tople odeće, flaša sa pijaćom vodom), organizovano napustiti objekat i skloniti se na sigurno.

Važno je ne hodati kroz vodu koja se kreće, jer voda koja je duboka i 15 centimetara može prouzrokovati pad i određene povrede. Ukoliko je neophodno da se prođe kroz vodu, to treba uraditi tamo gde se ona ne pomera, koristeći štap kako bi se proverila dubina i čvrstina tla pod vodom.

Stanovništvo se savetuje i da ne ulazi vozilom u poplavljena područja, kao i da ne prelazi brzake i potoke pešice niti kolima.

Ukoliko je moguće, potrebno je evakuisati i domaće životinje. Međutim, ako to nije slučaj, životinje treba osloboditi iz objekata u kojima su smešteni.

Čak i kada se plavna voda povuče, opasnost još uvek postoji, pa je važno pratiti obaveštenja na vestima o vodosnabdevanju i bezbednosti pijaće vode.

U svoje domove građani se mogu vratiti tek nakon što nadležne službe proglase da je to bezbedno. Nakon povratka, potrebno je očistiti i dezinfikovati sve površine. Mulj koji ostaje posle plavne vode može sadržati kanalizacione otpatke i hemikalije, pa je neophodno dezinfikovati sve što je bilo u kontaktu sa vodom.

Ukoliko se primete uginule životinje, građani treba da obaveste nadležne službe o njihovoj lokaciji na broj 193 ili 1985.

Jedna od važnih poruka jeste da se otpad ne baca u reke, potoke i kanale. Time ne samo što zagađujemo okolinu, već povećavamo i rizik od poplava.

Foto: freepik.com/wirestock

N. L.

 

Ostale vesti

back-to-top