Kako pravilno čuvati lekove tokom leta
Postavljeno: 20.07.2024
Pravilno skladištenje i rukovanje lekovima je jako važno kako bi se očuvala aktivnost svih prisutnih sastojaka i osigurala uspešnost terapije, a talasi vrelih dana se neprestano smenjuju i zahtevaju poseban oprez kada je čuvanje lekova u pitanju
Kada živa u termometru pređe 25 stepeni, neophodno je ne postupati pogrešno prema medikamentima jer to može rezultirati ozibljnim posledicama po zdravlje čoveka budući da temperature izazvaju promene kod aktivnih supstanci čime će efikasnost leka biti umanjena, potom mogu dovesti do promene boje, konzistencije, mirisa, ukusa ili izazvati čak i proces razgradnje.
Najbolje je sve lekove čuvati na jednom tamnom i suvom mestu na sobnoj temperaturi. Idealno je odvojiti jedan ormarić, kutiju ili fioku za čuvanje lekova, a neki se moraju držati i u frižideru. Imajući na umu da temperatura u frižideru nije jednaka u svim delovima, najadekvatnije mesto je polica iznad fioka za odlaganje povrća jer tu temperatura doživljava najmanje promene. Pre nego što se upotrebi lek treba da se zagreje držanjem u ruci par minuta ili ostavi malo duže u sobi.
Ukoliko osoba mora svoje lekove poneti sa sobom onda je važno da ih u automobilu drži van prtljažnika ili kasete blizu volana gde temperatura može biti znatno viša, a idealno je da automobil bude klimatizovan kako bi se obezbedila temperatura ispod 25 stepeni Celzijusa. Ako se na put nose lekove koji zahtevaju hlađenje poput insulina ili antibiotika, obavezan je ručni frižider.
Prilikom putovanja avionom, autobusom i sličnim prevoznim sredstvima sve lekove treba držati isključivo u ručnom prtljagu kako bi se izbegao rizik da budu izloženi ekstremnim promenama temperature, a i kako bi bili pri ruci u slučaju da budu neophodni korisniku.
Pre bilo kakvog premeštanja medikamenata važno je posavetovati se sa farmaceutom koji će, znajući sastav i primenu leka, dati idealan savet za čuvanje i transportovanje zavisno od vremenskog perioda.
Foto: freepik.com
J.S.