Kako funkcioniše sistem „Pronađi me“?

Postavljeno: 26.10.2023

Sistem za hitno obaveštavanje javnosti pod nazivom „Pronađi me“ postao je aktivan u Srbiji od juče

Ovaj sistem je osmišljen kako bi se brzo reagovalo u slučajevima nestanka maloletnih lica. Prema zvaničnom obaveštenju, u slučaju aktiviranja ovog sistema, građani će biti obavešteni putem različitih kanala. To uključuje primanje SMS poruke, prekid redovnih televizijskih i radio emisija, kao i prikazivanje informacija na putnim ekranima duž auto-puteva, na aerodromskim, autobuskim i železničkim stanicama. Ovo će omogućiti brzo širenje informacija i pomoći u mobilizaciji šireg društva u cilju efikasnog pronalaženja nestalih lica.

Kako ovaj sistem funkcioniše?
Nakon što primi prijavu, policija odmah proverava verodostojnost dobijenih informacija o nestanku maloletnog lica, prikuplja detalje o samom detetu i okolnostima nestanka. Nakon toga, hitno se preduzimaju sve neophodne mere za pronalaženje nestalog deteta, uključujući i raspisivanje obaveštenja radi šire potrage.

Odluka o aktiviranju sistema za hitno obaveštavanje donosi se od strane načelnika policijske uprave u situacijama kada postoji sumnja da je nestalo dete žrtva krivičnog dela. Ovaj postupak takođe se primenjuje kada je nestalo dete mlađe od sedam godina, ili do osamnaest godina ukoliko je reč o licima sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom.

Potom, kriminalistički inspektor koristi platformu za objavljivanje četiri formatirana obaveštenja o nestanku maloletnog lica, koja sadrže relevantne detalje o detetu uz prateću fotografiju. U obaveštenjima se takođe poziva građane da prijave bilo kakve informacije policiji pozivom na broj 192.

Kada platforma bude aktivirana, mobilni operateri, televizijske i radio stanice, aerodromi, železničke i autobuske stanice, kao i Putevi Srbije, odmah dobijaju obaveštenje koje zatim momentalno objavljuju. Po nalogu policije, mediji će objavljivati informacije o nestaloj osobi svakih 30 minuta tokom prvih osam sati, a nakon toga na svaki sat, sve dok policija ne naloži drugačije. Ovim putem, građani su aktivno uključeni u potragu za nestalim maloletnim licem i podstiču se da prijave bilo kakve informacije koje mogu biti od pomoći policiji.

Kada se maloletno lice pronađe ili nakon isteka roka od 48 sati, sva obaveštenja koja su postavljena u vezi sa nestankom tog deteta se brišu.

Foto: mup.gov.rs
M.Milošević

 

Ostale vesti

back-to-top