Jesenja zaštita leske od bakteriozne plamenjače

Postavljeno: 17.10.2024

Na proizvodnim parcelama u Rasinskom okrugu sve su zastupljeniji zasadi leske, ali je, nažalost, sve češća pojava bakteriozne plamenjače (Xanthomonas arboricola pv. corylina), koja predstavlja najznačajniju bolest ove kulture. Ova fitopatogena bakterija uzrokuje propadanje pupoljaka, lišća i grana, što značajno smanjuje prinos i vitalnost biljke.

Leska je najosetljivija na infekciju tokom opadanja lišća, a vlažno vreme sa temperaturama oko 20°C dodatno pogoduje razvoju bolesti. Kako bi se sprečila infekcija i smanjio infektivni potencijal, savetuje se primena mehaničkih i hemijskih mera zaštite kada opadne 70% lišća.

Preporučuje se da proizvođači nakon rezidbe uklone sve zaražene grane i izdanke iz zasada i spale ih, zajedno sa opalim lišćem. Nakon toga, zasadi leske treba da se tretiraju bakarnim preparatima koji deluju baktericidno, kao što su Nordox 75 WG (0,3%), Cuprozin 35 WP (2,2-3 kg/ha) ili Curenox 50 WP (1,5-2 kg/ha).

Bakterija prezimljava u ranama na stablu, pupoljcima i lišću, a u proleće se simptomi pojavljuju u vidu smeđih pupoljaka koji se ne razvijaju. Zaraženo lišće pokazuje sitne, žuto-zelene pege koje kasnije nekrotiraju, dok zaraženi letorasti pokazuju prstenaste pege koje uzrokuju sušenje izdanaka. Tokom zime, zaraženo lišće ostaje na letorastima, izgledajući kao da je spaljeno, što je i inspirisalo naziv bolesti.

Pored jeseni, tokom vegetacije je važno obavljati tretmane bakarnim fungicidima kako bi se biljke održale zdravim. Preporučuje se uravnotežena ishrana azotnim i organskim đubrivima, kako bi se poboljšala otpornost biljaka.

Slađana Rilak, dipl. inž. zaštite bilja PSSS Kruševac

Ostale vesti

back-to-top