Istražujemo poreklo imena sela: Velika bitka u Beloj Vodi
Postavljeno: 02.07.2023
Prema predanju, Bela Voda spada u stara naselja nastala u vreme kneza Lazara. Tragovi starije naseljenosti su mnogobrojni, a geografsko ime dobija po belom vrelu sa jezercetom oko koga je formirano naselje. Priče o selu zapisali su Zdravko Kostić i Milutin R. Jugović.
Postoji priča da se na mestu, gde Zapadna Morava napušta velikodrenovski atar, odigrala velika bitka, u kojoj su obe vojske izginule. Polje se belelo od kostiju izginulih ratnika, jer nije ostao niko ko bi mogao da ih sahrani.
Kostić je zapisao da je Milica često boravila na osmatračnici kruševačke kule i posmatrala okolinu. Kada su se dešavale poplave na tlu današnjeg sela, Milica je govorila Lazaru: „Vidi, što se tamo bele vode”. Veruje se da su te reči bile inspiracija za imenovanje sela.
Prema drugoj verziji, Milica je sa osmatračnice često posmatrala prostor oko Zapadne Morave kako bi videla da li joj se sin vraća sa vojskom iz Rusije. Kada bi ugledala vojsku, obučenu u belo, rekla bi: „Vojska se beli kao bela voda”.
Inače, Bela Voda je ratarsko-stočarsko, voćarsko-vinogradarsko i kamenorezačko seosko naselje zbijenog tipa, na levoj obali Zapadne Morave. Udaljeno je 14 kilometara od Kruševca. U ataru postoje majdanski kopovi „belovodskog kamena” , peščara koji je korišćen za gradnju mnogih zdanja u našoj zemlji i Evropi. Pokraj današnjeg sela izvesno vreme postojala su naselja Lazac i Trnove, koja su kasnije raseljena. Kao opustela, Bela Voda se pominje 1717. godine, a ubrzo nakon toga je obnovljena, pa delimično spaljena 1810. godine. Značajna manifestacija je „Belovodska rozeta” sa bogatim kulturno-umetničkim programom. Od davnina, meštani su poznati po kamenorezačkom zanatu i kalemarstvu. Površina atara iznosi 1.289ha, a 2011. godine brojalo je 1.217 stanovnika.
J. Aksentijević