Gimnastika pre tenisa i košarke
Postavljeno: 10.11.2015
Današnji roditelji ne shvataju blagodeti bazičnih sportova. Zbog spretnosti i snage koju steknu, deca su kasnije u drugim sportovima mnogo uspešnija od vršnjaka
Još je Platon govorio da je od svih načina čišćenja i jačanja tela najbolja – gimnastika. Roditelji koji su se bavili ovim sportom verovatno se slažu sa starogrčkim filozofom, a mnogi baš i ne žele da vide svoje mališane na gredi i razboju. Imaju li razloga za to, koji argumenti bi trebalo da nadvladaju njihovu skepsu ili strah, kako gimnastika može da pomogne psiho-fizičkom razvoju deteta i kada je pravo vreme za vežbanje, otkriva profesor fizičkog vaspitanja Ljilja Orlović, koja u OŠ „Dušan Jerković“ u Rumi godinama trenira male gimnastičare.
– Gimnastika je temelj svih sportova – ističe sagovornica. – Najviše utiče na pravilan razvoj deteta, jer jača mišiće, razvija motoriku, učvršćuje kosti i zglobove, telo je gipkije, spretnije i okretnije, sa dominacijom elegantnih pokreta, a učinak vežbanja se vidi do kraja života. Upisivanje deteta na ovaj tip rekreacije je sigurna investicija u njegovo zdravlje.
Gimnastika, tvrdi trener, sprečava decu da krive kičmu i hodaju pogrbljeno, pomaže kod krivih nogu i ravnih stopala. Studije pokazuju da su deca koja se bave gimnastikom uspešnija od vršnjaka u drugim sportovima, za koje se kasnije opredele.
– To se dešava upravo zbog spretnosti i snage koju su stekli na spravama – objašnjava sagovornica.
Mnoge devojčice maštaju da postanu „piruetice“, same pokušavaju da naprave zvezdu, stoje na šakama i ne boje se nijedne sprave. Roditelji su, međutim, često u strahu da će im se deca povrediti, jer je u pitanju sport koji je pomalo i egzibicionistički. Profesorka Ljilja kaže da su povrede neminovna pratnja svakog sporta, a uz rad sa stručnjacima su minimalne šanse da do njih dođe.
– Do sada nismo imali loše iskustvo, uz pravilnu asistenciju i zaštitu dece dobrom opremom, trudimo se da do povreda ne dođe – kaže profesorka.
Njen stav je da sva deca mogu i treba da se bave gimnastikom, iako neki imaju dilemu da li je njihovo dete dovoljno spretno i građeno za ovaj sport.
– Gimnastičari i gimnastičarke su relativno niski i male težine, pa vlada mišljenje da ih vežbanje na spravama čini takvim. Istina je zapravo da se niži vežbači odabiraju, jer su uspešniji na takmičenjima i postižu bolje rezultate – kaže profesorka.
Mališani uzrasta tri i četiri godine već su spremni za prve lekcije iz gimnastike. Ljiljine metode na početku uključuju treninge uz pesmu, igru, penjanje, puženje, skokove, okrete i vežbice oblikovanja, uz rekvizite u duginim bojama. Uz zabavu se postepeno uvode ozbiljniji treninzi i složenija tehnika. Gimnastika u svakom trenutku pruža mnogo igre i zabave, razvija hrabrost i odlučnost i neguje radne navike, tvrdi naša sagovornica.
– Vežbanje uklanja sve ono što negativno utiče na psihički razvoj ličnosti. Cilj treniranja je osmeh na licu, zadovoljstvo zbog rezultata i pozitivan umor – zaključuje Ljilja Orlović.
SKUPA OPREMA ZA PROFESIONALCE
– Problem je što je profesionalna oprema veoma skupa, a neophodna da bi se postizali vrhunski rezultati. Za rekreativnu gimnastiku to nije potrebno, ali jesu raznovrsni šareni rekviziti – kaže sagovornica.
izvor: vecernje novosti