Dokaži gde živiš! – šta kada vam “pasiviziraju adresu”     

Postavljeno: 19.09.2016

Ukoliko vas službena lica više puta ne nađu na adresi koja se vodi kao vaše prebivalište može doći do “pasiviziranja adrese” . Da biste je “oživeli” treba da dokažete da tu živite ili da prijavite adresu na kojoj ste zaista. U Kruševcu u pasivan status stavljeno 535 adresa

Sugrađanin M.S. našao se u čudu kada je otišao da se raspita šta mu je od dokumenata potrebno kako bi produžio ličnu kartu, a saznao da mu je adresa “pasivizirana”. Objasnili su mu da je do toga došlo jer ga službena lica nisu našla na adresi na kojoj mu je prijavljeno prebivalište kada je trebalo da mu uruče određeni poziv,  ali i da će morati da dokaže da živi na toj adresi ili da prijavi adresu na kojoj zaista živi.

U kruševačkoj Policijskoj upravi navode da, ukoliko se proverom utvrdi da građanin ne živi na prijavljenoj adresi ili je prilikom prijave dao neistinite podatke, nadležni organ donosi rešenje o pasivizaciji adrese.

Građanin je tada dužan da u roku od 8 dana od prijema rešenja prijavi stvarnu adresu stanovanja, a na rešenje može izjaviti žalbu MUP – u u roku od 8 dana od prijema rešenja. Pasiviziranje adrese je označavanje u evidenciji nadležnog organa da građanin ne stanuje na adresi prijavljenog prebivališta ili boravišta. Na zahtev suda, organa državne uprave, drugog organa ili organizacije, kao i drugog pravnog ili fizičkog lica koje ima opravdan pravni interes, vrši se provera činjenice stalnog stanovanja, odnosno privremenog boravka na adresi na kojoj je gađanin prijavio prebivalište, odnosno boravište – obajšnjavaju u policiji.

Preciziraju da se to radi na osnovu  Zakona o prebivalištu i boravištu građana, kojim je ta oblast uređena.

Prema podacima ovdašnje  Policijske uprave u Kruševcu je u prošloj godni pasivizirano 535 adresa, godinu dana ranije 460, dok je u 2013. godini u takav status stavljeno 483 adrese.

U policiji podsećaju da je Zakonom uređeno prijavljivanje i odjavljivanje prebivališta, prijem-odjava boravišta, prijava privremenog boravka u inostranstvu. Prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio sa namerom da u njemu stalno živi i u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti (profesionalnih, ekonomskih, kulturnih…), a boravište je mesto u kome građanin privremeno boravi duže od 90 dana.

Zakonom je propisano da se prilikom prijave građana na novu adresu prebivališta, adresa prethodnog prebivališta odjavljuje u elektronskoj obradi podataka, što je novina u odnosu na raniji zakon, kada je postupku prijave prethodio postupak odjave.

Na području Policijske uprave u Kruševcu evidentirane su  8.124 prijave-odjave prebivališta u 2013. godini, 5.912 u narednoj, odnosno 7.342 u pošloj godini.

J.B.

 

Ostale vesti

back-to-top