Bez pozitivnih tekstova o opoziciji, nedeljnici antivladini
Postavljeno: 15.09.2016
Najviše pozitivnih tekstova u dnevnim novinama od aprila do juna bilo je o premijeru i lideru Srpske napredne stranke Aleksandru Vučiću, dok je o opozicionim liderima pisano u negativnom kontekstu
Ovo se navodi predstavljenoj analizi štampanih medija “Kvartalni medijametar” Instituta za javnu politiku i Medijskog arhiva Ebart.
U istom periodu, u nedeljnicima o Vladi Srbije i Vučiću afirmativno su mogli da govore samo članovi vlade dok je Vučić predstavljen u negativnom kontekstu, i političkom ili moralnom, a vlada kao nekompetentna, navedeno je na predstavljanju rezultata istraživanja.
Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 2.106 tekstova s naslovnica dnevnih novina (Politika, Večernje novosti, Blic, Danas, Kurir, Alo i Informer), a analizirano je i pet nedeljnika – Vreme, NIN, Novi magazin, Nedeljnik, Newsweek i Pečat.
Najveći broj tekstova na naslovnicama dnevnih novina ima Vučić, a zatim slede Ivica Dačić i Tomislav Nikolić pri čemu je o Vučići napisano najviše pozitivnih tekstova.
Od opozicionih lidera najviše su zastupljeni Bojan Pajtić, Vojislav Šešelj i Boris Tadić.
Medijska analitičarka Danica Laban je rekla i da najveći procenat negativnih tekstova ima Pajtić, (29,95 odsto), a da zatim slede Boško Obradović i Saša Radulović.
– Celokupna opozicija ne beleži ni jedan jedini pozitivni tekst – rekla je ona.
U dnevnim novinama zabeležen je visok procenat neimenovanih izvora, a u 26,97 odsto tekstova nije moguće utvrditi poreklo informacije.
Većina tekstova je, suprotno moralnim i profesionalnim standardima, neblansirana, odnosno zasnovana je na stavu jednog sagovornika ili stavovima više njih koji nastupaju s istog stanovišta.
Najveći procenat nebalansiranih tekstova, više od 95 odsto je bilo u Kuriru i Informeru, a najmanje u Danasu, 64,43 odsto.
Navodi se i da su nedeljnici u kontinuitetu antivladini, s izuzetkom nedeljnika Pečat koji je kritičan samo prema evropskoj poltici vlasti.