Анкета: ђаци и родитељи о приватним школама

Postavljeno: 11.07.2023

У жељи да боље разумемо перцепцију приватних средњих школа, спровели смо анкету међу ђацима и родитељима како бисмо чули њихова искуства и ставове. Мишљења су подељења, али рекло би се да је више оних који цене државно образовање.

Познајем два дечака који су уписали приватну средњу школу, ја сам ипак уписао Гимназију, јер још увек не знам шта ћу да студирам и мислим да ћу тамо лепо да се спремим за факултет и да ћу имати више времена да размислим и бирам касније– каже О. М. (15) будући гимназијалац.

Да су приватне школе одраз помодарства и да не пружају адекватно образовање сматра Д. С. (52).

– Нисам за приватне школе. Оне су рај за лоше ђаке, тамо снове могу да остваре сви који пре нису могли ни да упишу четворогодишњу државну средњу. Преко ноћи чистачице постају медицинске сестре, терапеути, мислим да је то страшно према онима који уче и вредно се труде – наводи она.

У одбрану приватних средњих школа стала је суграђанка Љ. Б. (42).

– Моје дете иде у приватну школу и верујте да сам презадовољна. Школе су опремљене, наставницу су максимално посвећени сваком детету и могућности за насиље су минималне. Мени је мирна глава – тврди она.

Финансијско оптерећење је једна од главних брига родитеља, а школарина у приватној средњој школи како смо успели да сазнамо кошта око хиљаду евра.

– Приватна школа је веома скупа и представља велики изазов за наш породични буџет. Моја деца су добри ђаци и иду у Економско-трговинску школу, надам се да ће кад крену на факултет бити на буџету, јер у супротном не знам како бисмо им платили. И деци која су на буџету треба платити стан, храну, уџбенике, а замислите још огромне школарине од по неколико хиљада евра – каже С. М. (46).

Постојање елитизма и недостатак разноликости били су такође споменути као недостаци приватних средњих школа. Један родитељ је изнео своје мишљење:

– Често се чини да су приватне школе резервисане само за привилеговане слојеве друштва, што ствара јаз између ученика из различитих социоекономских позадина. Зато мислим да нису добре – наводи Ђ. Л. (39).

Иначе у анонимној анкети коју су наши новинари спровели међу члановима клуба „Млади у Граду“ од 25 испитаника, 15 је рекло да сматра да се млади опредељују за приватне средње школе „како би лакше прошли у образовању и мање учили“, шесторо је рекло да сматра да је бирање оваквих школа помодарство и „да се тамо купује диплома“ док је само четворо рекло да немају ништа против школовања у оваквим школама и да мисле да пружају једнако добро образовање као и државне.

Марија Јанковић

Ostale vesti

back-to-top