7. april – Svetski dan zdravlja

Postavljeno: 07.04.2017

Данас се широм планете обележава Светски дан здравља, који је усвојен 7. априла 1948. године од стране Светске здравствене организације. На овај дан одржавају се бројне акције како би се скренула пажња јавности на најзначајније здравствене проблеме у свету

Када говоримо о факторима који негативно делују на здравље, у савременим условима живота, најчешће мислимо на неадекватну исхрану и физичку неактивност, док се утицај загађења животне средине на здравље људи занемарује.

Зелени Србије упозоравају да нарушавању здравља људи доприноси деградиран квалитет животне средине, пре свега загађени ваздух, вода и земљиште, јонизујуће и нејонизујуће зрачење, контаминирана храна, опасан отпад, бука и климатске промене.

У земљама у развоју међу које се убраја и Србија, око 25% смртних случајева се повезује са условима животне средине. У последњих петнаест година оболевање од карцинома је порасло за 30%, док посебно забрињава чињеница да је наша држава прва у Европи по броју деце оболеле од малигних болести.

Народни посланик и председник Зелених, Иван Карић истиче “да је осим историјски загађене животне средине, Србија додатно оптерећена последицама НАТО бомбардовања, којима се још није приступило на озбиљан начин. Зелени у Србији очекују да се последице агресије посебно расветле са здравственог аспекта”.

Зелени истичу да се становници Београда, Обреновца, Новог Сада, Панчева, Ваљева, Ужица, Бора боре са прекомерним загађењем ваздуха, јер се највећим делом из енергетике, индустрије и саобраћаја, у ваздух емитују штетни гасови и бројне опасне, токсичне и канцерогене материје.

Као последица загађења у свету се сваке године повећава број људи са различитим респираторним, кардиоваскуларним, неуролошким, репродуктивним и другим здравственим проблемима, међу којима су највише угрожена деца, труднице и стари.

Процењује се да годишње у Србији око 2.000 људи изгуби живот као последица загађења ваздуха. Као последица употребе неисправне воде за пиће у свету живот изгуби око 1,6 милиона људи годишње.

Од болести загађене воде у свету дневно умре преко 4000 људи. Не смемо занемарити ни последице климатских промена, од којих се најочигледније кардиоваскуларне болести, па за време топлотних таласа имамо повећану стопу морталитета.

Услед повећања температуре поплаве и суше биће учесталије, изазваће пораст преносивих болести, појаву глади и неухрањености.

Зелени Србије истичу да је заштита животне средине од пресудног значаја за здравље становништва. Унапређењем квалитета животне средине, уз превенцију смањићемо број прераних смртних случајева и обезбедити грађанима боље здравље.

Значајан напредак можемо остварити преласком на чисту енергију уз рационализацију, применом енергетске ефикасности и иновативних технологија, органском производњом и увођењем одрживог система транспорта.

Ostale vesti

back-to-top