Za dve godine čak 128 napada na novinare

Postavljeno: 07.09.2016

Od 2014. do 2016. godine bilo je čak 128 napada na novinare – 27 fizičkih, 57 verbalnih, sedam puta je novinarima oštećena ili uništena imovina, a 38 se požalilo na pritiske, podaci su Nezavisnog udruženja novinara Srbije, dostavljeni Danasu

– Novinari su prečesto krivci samo zbog toga što rade svoj posao, jer i kada do suđenja dođe, ona traju predugo i po pravilu završavaju najnižim kaznama – ističe za naš list predsednik NUNS-a Vukašin Obradović.

U prilog njegovoj tvrdnji ide i nedavna presuda Višeg suda u Nišu povodom pretnje novinarima portala Južne vesti, u kojoj je komentar da “treba zapaliti novinare Južnih vesti” okarakterisan kao “izražavanje mišljenja”. Prema Obradovićevim rečima, NUNS sve napade na novinare, bilo verbalne, fizičke ili one na imovinu, prijavljuju nadležnim institucijama.

– Pratimo sve te slučajeve i pokušavamo da utičemo na nadležne institucije kako bi se proces donošenja presuda ubrzao. Međutim, povratne informacije nisu zadovoljavajuće jer se na napade na novinare gleda previše tolerantno. Presude koje se donose pre služe da se napadači stimulišu, jer su kazne blage i neprimerene delu koje je učinjeno – kaže Obradović.

On se osvrnuo i na proces donošenja memoranduma o zaštiti novinara na kome zajedno rade sva novinarska udruženja u Srbiji. Memorandum je deo akcionog plana za Poglavlje 23, a Obradović navodi da su se sa predstavnicima policije i tužilaštva poslednji put sastali u decembru prošle godine, kako bi razgovarali o donošenju ovog važnog dokumenta.

I Nedim Sejdinović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine, poput njegovog beogradskog kolege Obradovića, tvrdi da po pitanju bezbednosti novinara ima malo mesta za optimizam, jer je broj pretnji novinarima u poslednje dve godine drastično povećan. Kaže da svakog meseca prikupljaju ozbiljne pretnje, između ostalog i pretnje smrću koje su najzastupljenije na društvenim mrežama, i prijavljuju ih MUP-ovom odeljenju za visokotehnološki kriminal.

– Po tom pitanju unazad šest meseci ništa nije preduzeto. Jedini odgovor koji smo od njih dobili je mejl u kome nam predlažu da sami podnesemo krivične prijave. Dakle, oni ne žele da pokrenu nikakav postupak po službenoj dužnosti iako su u pitanju ozbiljne pretnje. Zbog toga smatra da država ovom problem ne posvećuje dovoljno pažnje što je veoma čudno, jer je to jedna od najvažnijih stvari za put Srbije ka Evropskoj uniji. Kako je većina pretnji upućena novinarima koji se kritički odnose prema vlasti, sa pravom sumnjamo da iza njih stoji upravo država – zaključuje je Sejdinović.

Izražavanje mišljenja

Srbija je nedavno otvorila pregovaračko Poglavlje 23, koje se tiče ljudskih prava, sloboda i bezbednosti, a blaga ili nikakva reakcija nadležnih organa na otvorene pretnje novinarima stvara atmosferu da je rečenica “treba te streljati kao stranog agenta” potpuno legitimno izražavanje mišljenja, ukazuju Danasovi sagovornici.

Danas

Ostale vesti

back-to-top