Vremenske (ne)prilike ove godine desetkovale rod voća

Postavljeno: 11.09.2017

– Većina voćara na području Rasinskog okruga ne može se pohvaliti ovogodišnjom proizvodnjom. Prinos i kvalitet plodova su daleko ispod onog na koji su naši potrošači i izvoznici navikli. Uzrok je, kao i mnogih godina ranije, mraz koji je odneo deo roda još s proleća, a potom i nedostatak vlage, koji je desetkovao i ono što je mraz zaobišao – kaže Momir Nedić, savetodavac u kruševačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

Čini se da su najbolje, navodi on, prošli proizvodjači jagoda koji su smanjeni prinos nadomestili relativno visokom otkupnom cenom od oko 120 dinara.

– Ista situacija je bila i sa višnjom, pa oni koji su imali sreće da ih mraz zaobidje imali su pune ruke posla oko branja jer je dobro rodila i imala dobru cenu. Šljiva se obrala u rekordnom roku uz nešto slabiju ponudu i ogromnu potražnju prvenstveno zbog toga što su tereni u okruženju zbog mraza bukvalno ostali bez roda. Posebno razočarani bili su malinari koje je pored svih nedaća zbog  vremenskih (ne)prilika sačekala i relativno niska cena u odnosu na lane, pa su uz skupo plaćenu radnu snagu uglavnom ovogodišnju proizvodnju završili  u minusu. U sličnoj situaciji našli su se i proizvodjači kupine, kojima se uz prilično skromnu cenu od 40-60 dinara i slabiji prinos, berba isplatila samo ako su je izveli sopstvenom radnom snagom – sumira ovogodišnju voćarsku proizvodnju Nedić.

Kruške jedva da je bilo na tržištu, a usled niskih temperatura u vreme porasta mladih plodova došlo je do značajnih oštećenja, pa i ono što je preživelo mraz nije bilo tržišnog kvaliteta. Ipak ovih dana se industrijska Viljamovka prodavala po ceni od oko 40 dinara za kilogram.

Nedić napominje da je kvalitet plodova jabuke iz voćnjaka koji su imali sisteme za navodnjavanje ove godine izuzetan dodajući da je berba jabuke u jeku te da će, uz nešto slabiji prosečan prinos i prilično dobru potražnju, uskoro na lokalnom tržištu nedostajati domaći  kvalitetni plodovi.

– I ove godine kao i mnogo proteklih sa pozitivnim bilansom će proizvodnu godinu završiti oni voćari koji su mogli svojim stablima pružiti optimalne uslove za rast i plodonošenje, pre svega vodu i optimalnu agrotehniku – zaključuje on.  

Ostale vesti

back-to-top