Usevi „traže“ navodnjavanje, država pomaže u nabavci opreme

Postavljeno: 21.08.2016

U poslednjih 100 godina, 51 godina je bila sušna, a prema prognozama stručnjaka iz raznih instituta, u narednim godinama očekuje se neravnomeran raspored padavina u godini.kaže za krusevacgrad.rs Snježana Vujinović, savetodavka za melioracije u kruševačkoj Poljoprivedno savetodavnoj i stručnoj službi. Materijalna šteta u Srbiji, izazvana sušom i poplavama, od 2000. godine prelazi 5 milijardi evra

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Pravilnikom o podsticajima za podršku investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, definiše bespovratna sredstva koja poljoprivredni proizvodjači mogu dobiti za nabavku opreme za navodnjavanje. Konkretno mogu se nabaviti sistemi za navodnjavanje: pumpe, agregati za pokretanje pumpi, sistemi za navodnjavanje „kap po kap“, sistemi za navodnjavanje veštačkom kišom te sistemi za navodnjavanje u cilju zaštite od mraza – navodi Snježana Vujinović.

Subvencionisanje nabavne cene opreme za navodnjavanje, kako podseća ona, iznosi od 40 do 55 odsto iznosa cene bez PDV-a, a pravo na podsticaje imaju fizička lica,preduzetnici i pravna lica.

Granica za podsticaje je maksimalno 50 ha prijavljeno pod biljnom kulturom za koju se oprema i mehanizacija koriste.

Najviši ukupan iznos podsticaja po podnosiocu zahteva je tri miliona dinara, a oprema i mehanizacija moraju biti kupljene od 16. oktobra prethodne do 15. oktobra tekuće godine. Iznos pojedinačnog računa kao i iznos za svaku pojedinu stavku na računu mora biti veći od 50 hiljada dinara.

Zahtev za korišćenje podsticaja podnosi se Upravi za agrarna plaćanja za svaku kalendarsku godinu, u periodu od 15. aprila do 15. oktobra tekuće godine. Kompletan pravilnik, zahtev, kao i sva potrebna dokumentacija koja se podnosi uz zahtev nalazi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Vujinovićka naglašava da se procenjuje da materijalna šteta u Srbiji, izazvana sušom i poplavama, od 2000. godine prelazi 5 milijardi evra te da je klimatskim promenama najviše pogodjena poljoprivreda.

U poslednjih 100 godina, 51 godina je bila sušna, a prema prognozama stručnjaka iz raznih instituta, u narednim godinama očekuje se neravnomeran raspored padavina u godini, i što je još važnije za poljoprivredu, problem će biti sa intenzitetom i raspodelom padavina u vegetacionom periodu. Svedoci smo i ove godine da je takav trend sve izražajniji i kod nas. Preporuka poljoprivrednim proizvodjačima je da prilagode svoju proizvodnju novonastalim vremenskim uslovima. U poljoprivedi jedan od načina adaptacije bi bilo navodnjavanje i proširenje površine pod navodnjavanjem kako bi negativan uticaj suše bio smanjen na minimum – objašnjava ona.

Navodnjavanje u Srbiji je, napominje, ispod realnih mogućnosti i stvarnih potreba, a prema procentu navodnjavanih površina, u odnosu na ukupne površine zemljišta koje su pogodne za navodnjavanje, Srbija je daleko iza svih drugih zemalja Evrope.

Zaštita kupusa

U Rasinskom okrugu usevi kupusa su u fenofazi devet i više razvijenih listova do početak formiranja glavice. „Vizuelnim pregledom kupusa registruju se jaja i larve VI generacije kupusnog moljca.

U toku je intenzivno piljenje larvi koje su prisutne na polovini pregledanih biljaka“ napominje Sandra Miletaković, savetodavka u kruševačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

Preporučuje se proizvodjačima obilazak useva radi utvrdjivnja prisustva larvi, a ukoliko se utvrdi da ih ima treba izvesti hemijske mere zaštite nekim od insekticida larvicidnog dejstva.

Ostale vesti

back-to-top