Sednica Odbora za  životnu sredinu u Kruševcu

Postavljeno: 26.05.2018

Druga sednica Odbora za životnu sredinu i vanredne situacije Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) koja je danas organizovana u prostorijama Regionalne privredne komore Kruševac, a kojoj su prisustvovali  predstavnici dvadesetak lokalnih zajednica, bila je posvećena klimatskih promenama

Na današnjoj sednici Odbora kojoj su, pored predstvanika lokalnih samouprava, prisustvovali i predstavnici Ministartsva za zaštitu životne sredine, UNDP-a i GIZ-a, razmatran je predlog Zakona o klimatskim promenama koji je u proceduri, a predstavljeni su i projekti koje GIZ realizuje u saradnji sa međunarodnim organizacijama.

Od strane predstavnika resornog ministarstva, na sednici je predstavljen Nacrta zakona o klimatskim promenama , o čemu su učesnici kasnije imali prilika da  raspravljaju.

– Odbor za životnu sredinu i vanredne situacije nema izvršne odluke, ali može da utiče savetodavno na kreiranje zakonske politike, jer su to zakoni koji se sprovode na lokalu, pa su opštine i gradovi ti koji kasnije mogu da imaju problema u njihovom sprovođenju – kazao je Saša Đorđević, predsednik Odbora, dodajući da se zaključci sa ovih sednica usmeravaju ka resornom ministarstvu čiji su predstavnici često i prisutni na ovakvim skupovima.

GIZ projkat menadžer, Valentina Đueta, predstavila je GIZ projekat “Upravljanje otapdom u kontekstu klimatskih promena-DKTI IMPAKT”, a ekspert Slobodan Milutinović govorio je metodologiji za izradu lokalnih planiova prilagođavanja na klimatske promene.

Da je Kruševac odazavao pozivima za učešće u dva programa iz oblasti ekologije, kazala je Olivera DRenovac, pomoćnica gradonačelnice za ekologiju, održivi razvoj I energetiku.

– To su program koje pratktično raspisuje MInistarstvo za zašzizu životne sredine,  odnose se na jačanje lokalnih samouprava u delu klimatskih promena. Drugi je projekat upravljanja čvrstim komunalnim otpadom koji Grad Kruševac radi u saradnji sa Nemačkom agencijom za tehničku podršku i razvoj GIZ. Takođe, Grad uskoro počinje sa izradom studije opravdanosti za izgradnju regionalne sanitarne deponije u Kruševcu, a što je jedan od najvećih ekoloških problema koji bi trebalo da rešimo –  rekla je Drenovac, dodajući da taj projekat sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, uz podršku GIZ-a koji godinama unazad sarađuje sa ovdašnjom ali i ostalim lokalnim samoupravama na teritoriji Rasinskog okruga.

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) je asocijacija svih gradova i opština u Srbiji i broji 170 članova. U radu Odbora za životnu sredinu i vanredne situacije učestvuje dvadesetak gradova i opština, a njihove aktivnosti usmerene su na jačanje kapaciteta, unapređenje i razvoj lokalnih samouprava u oblasti ekologije. Pored ovog, SKGO ima još sedam odbora koji se bave pitanjima iz različitih oblasti značajnih za razvoj lokalne zajednice.

Ostale vesti

back-to-top