Radionica o bezbednost dece na internetu: Opasnosti su stvarne a roditelji su prvi bedem odbrane!

Postavljeno: 10.02.2022

Povodom Međunarodnog dana bezbednosti na internetu danas su u Beloj sali Kulturnog centra Kruševac organizovane dve interaktivne radionice za decu, sa ciljem povećanja svesti o sve većoj opasnosti koju internet ima po naše najmlađe sugrađane. Radionicu sprovodi Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, u saradnji sa Kulturnim centrom Kruševac i Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija

-Roditelji treba da obrate pažnju, oni su ti koji prenose znanje i mere zaštite deci. Naše iskustvo u prethodnih pet godina pokazuje da je svest roditelja na niskom nivou kad su u pitanju opasnosti koji vrebaju na internetu. Internet je necenzurisan izvor informacija, te je pored dobrih prisutan i veliki broj štetnih sadržaja – kaže Emina Beković, edukator Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu.

Najučestaliji problemi, te prijave vezane za aktivnosti dece na internetu odnose se na vršnjačko nasilje, dečiju pornografiju, zloupotrebu fotografija, vrbovanje od strane predatora, pretnje i ucene.

-Kada dete trpi neku vrstu uznemiravanja na internetu obično je povučeno i usamljeno, nekada popusti i u školi, povlači se u sebe. Mi sugerišemo da roditelji moraju da razgovaraju sa decom, jer su oni prvi bedem odbrane. Poverenje je neophodo– ističe ona, uz podsećanje da i deca i roditelji i nastavanici pomoć mogu da potraže pozivom Centra na broj 19833, a kako bi se deca podstakla i ohrabrila da se jave, ovaj poziv je anoniman.

Aplikacija „roditeljski nadzor“ dostupna je svima, te može da predstavlja dobru polaznu osnovu za zaštitu dece na internetu.

-Naše iskustvo govori da roditelji nemaju znanje da na Plej storu postoje aplikacije koje vrše ulogu roditeljskog nadzora. Mi im sugerišemo da mogu da ih instaliraju i na računare, ali i na telefone. U pripremi je Nacrt zakona o elektronskoj komunikaciji gde će se uvrstiti obaveza svakog domaćeg provajdera odnosno operatera da mora imati roditeljsku kontrolu u okviru tarifnog paketa – naglašava Bekovićeva.

U poslednjih pet godina Centar je imao oko 26 hiljada najrazličitijih poziva i poruka vezanih za brojne aspekte bezbednosti dece na internetu.

-Preko pet hiljada predmeta smo formirali, a 342 prijave su išle direktno prema policiji, što znači da su u tim slučajevima bila načinjena krivična dela prema nekom detetu. Ostali pozivi bili su savetodavne prirode, te traženje tehničke podrške – napominje ona.

Prema mišljenju nekih pedijatara dete do druge godine ne bi trebalo da ima bilo kakav kontakt sa medijima, ni sa televizorom, ni sa telefonom.

Preporučuje se da od treće do pete godine to bude pola sata, a kasnije ne duže od dva sata – istakla je Emina Beković.

Današnjoj radionici pristustvovalo je nekoliko desetina mališana iz ovdašnjih škola.

S.M.

 

 

Ostale vesti

back-to-top