Predstava koja će vas uzdrmati: Vršnjačko nasilje – ogledalo roditelja

Postavljeno: 02.11.2019

Eufemistički nazvan „Javni čas polaznika Škole glume Dejana Tončića“, ovaj pozorišni događaj je zapravo upečatljiva dekonstrukcija našeg duhovnog sunovrata i poremećenih porodičnih odnosa koji dovode do vršnjačkog nasilja, jer, kako roditeljima poručuje narator:  „Deca rade ono što od vas vide“. Predstava je plod saradnje Škole glume poznatog kruševačkog glumca sa Centrom za socijalni rad i Udruženjem građana „Medijatori Kruševca“ 

Rađena po istinitom događaju koji se zbio u našem gradu, predstava nam kroz seriju scenskih priča na upečatljiv, ponekad duhovit, ali prevashodno iskren i brutalan način razotkriva prirodu i korene vršnjačkog nasilja. 

Izuzetan glumački dar trinaestoro mladih učenika Dejana Tončića i sjajan rediteljski postupak ogoljuju svet naših porodičnih odnosa: svet surovih i besmislenih svađa, ispraznog života, porodičnog nasilja, moralnog sunovrata, razmetanja i bahatosti. Uvučena u takva iskustva, deca ih preslikavaju u odnosima sa vršnjacima, pa tako i stižemo do situacije u kojoj devojčica, posle dugotrajnog zlostavljanja od strane vršnjakinja, odlučuje da nepodnošljivu situaciju razreši – nožem.  

Iako deluje kao dečija stvar, vršnjačko nasilje je ozbiljna tema koja bi trebalo svih nas da se tiče. Nismo mi tako loši. Mi smo samo vaše ogledalo. Pre nego što nas osudite, upamtite to – poruka je koju mladi glumci upućuju odraslima i koja tera na ozbiljno samoispitivanje.

Predstava je nastala u saradnji sa Centrom za socijalni rad i Udruženjem građana “Medijatori Kruševca” i rađena je sa ciljem da skrene pažnju na problem vršnjačkog nasilja, ali i na medijaciju kao dobar način da se sukobi među mladima razreše pre nego što dovedu do tragičnih posledica. Stoga je i završena simulacijom procesa medijacije koji otkriva frustracije, neshvaćenost i očaj mladih, ali i zabrinjavajući stepen nepoznavanja sopstvene dece od strane roditelja. 

 Jelica Milosavljević, licencirana medijatorka i voditeljka slučaja u Centru za socijalni rad, rekla je da je predstava stekla veliki publicitet, da će biti igrana i van Kruševca, te da se i sa Ministarstvom pravde pregovara o izradi publikacije o vršnjačkom nasilju. Ona je pozvala sve prisutne da za kratko izađu iz svojih profesionalnih uloga i uđu u ulogu roditelja i da poslušaju poruke trinaestoro mladih glumaca.

Dejan Tončić je, otvarajući javni čas, rekao da je vršnjačko nasilje tema koja njega lično veoma brine, te da će prdstava, ako bar nekog podstakne da promeni svoje ponašanje, ispuniti svoj cilj. Zahvaljujući roditeljima svojih učenika za to što ih podržavaju, Tončić je poručio:  

Kad izgubite nadu u budućnost, onda se pojave ovakva deca koja vam vrate veru u bolje sutra.

U nastavku javnog časa publika je uživala u njihovim bravurama kojima su duhovito kritikovali razne društvene pojave. Naročit utisak ostavila je dvadesetogodišnjica mature junaka sa početka priče. Podsetila nas je na tužnu činjenicu da su mladi, iako u srcu nose nostalgiju prema rodnom gradu, prinuđeni da svoju budućnost grade u gradovima drugih zemalja.  

N.B.

Ostale vesti

back-to-top