Poziv građanima: Pomozite u popisu lasti bregunica
Postavljeno: 08.06.2025

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sprovodi prvi nacionalni popis bregunica (Riparia riparia) i poziva građane da se pridruže tako što će do kraja juna dostaviti podatke ukoliko su videli ove laste koje žive u kolonijama, gnezdeći se u karakterističnim rupama koje kopaju u vertikalnim odsecima zemlje. Tačnu lokaciju i fotografiju kolonija bregunica mogu se slati do kraja juna na mejl jelena.nikolic.antonijevic@pticesrbije.rs
Od pet vrsta lasti, koliko se gnezdi u Srbiji, bregunica spada u one manje poznate jer se za razliku od svojih rođaka, gradske i seoske laste, ne gnezdi na objektima koje je čovek napravio, što ne znači da su skrovita i teško uočljiva vrsta. Naprotiv, bregunice se udružuju u kolonije koje mogu brojati i nekoliko hiljada parova.
Njihove gnezdilišne navike su izuzetno interesantne: gnezde se u rupama koje kopaju u strmim zemljanim i peščanim odsecima pored reka, jezera, puteva, veštačkih kopova.
Na kraju tunela koji je u proseku dug oko 60 cm kopaju malu prostoriju prečnika oko 15 cm u kojoj će na sloju od vlati trava, krzna i paperja, ženka položiti 5-6 jaja. Gnezde se od polovine maja, nakon što dolete iz Afrike gde provode zimu.
Bregunice naseljavaju prvenstveno doline velikih reka i stajaćih voda, gde postoje povoljni uslovi za njihovu ishranu i gnežđenje. Najbolja gnezdilišta su uz Dunav, Tisu, Savu, Moravu i Drinu. Gotovo 40% nacionalne populacije se nalazi uz Dunav. Ugrožene su nestankom uslova potrebnih za njihovo gnežđenje, pre svega izgradnjom obaloutvrda i drugim radovima na našim rekama. Dodatno, ugrožava ih i upotreba pesticida duž rečnih tokova jer su bregunice izuzetni insektolovci koji love u letu. Jedna lasta može da pojede i do 1.000 insekata na dan.
Na osnovu podataka iz Mađarske poznato je da je vrsta u Panonskoj niziji doživela ogroman pad brojnosti od preko 70% u poslednjih 40 godina, pa se sumnja da je do pada brojnosti došlo i u Srbiji.
Ovaj popis je organizovan da bi se po prvi put precizno utvrdili broj aktivnih kolonija i brojnost gnezdeće populacije, čime bi se omogućilo preciznije praćenje trenda brojnosti u narednom periodu i predlaganje aktivnih mera zaštite gde je potrebno.
– Pozivamo građane da nam pomognu da pronađemo što više aktivnih kolonija bregunica. Potrebno je samo da nam pošalju tačnu lokaciju i fotografiju tih karakterističnih odseka sa rupama u kojima one žive, a kasnije će popisivači obići prijavljene lokacije i posebnom metodologijom utvrditi broj parova – pojašnjava Jelena Nikolić Antonijević, koordinatorka popisa i dodaje:
– Teško je ne primetiti te zemljane zidove pune rupa u koje bregunice uleću i izleću. Pozivamo sve koji provode vreme u prirodi, pored vodenih površina, da obrate pažnju i jave nam ukoliko ih vide.
Popis se sprovodi u okviru projekta izrade prvog nacionalnog Atlasa ptica gnezdarice Srbije, finansiranog od strane Evropskog saveta za popis ptica (EBCC) kroz Fond malih grantova za monitoring (SGF).
Izvor: Pticesrbije.rs
Foto – ilustracija: Freepik.com/wirestock
Komentari