Postojeći izborni sistem treba menjati

Postavljeno: 30.11.2016

U zgradi Narodne skupštine u Beogradu, juče je održan radni sastanak o prostoru za unapređenje izbornog sistema na kome je prisustvovalo 20 narodnih poslanika iz različitih poslaničkih grupa kao i predstavnici ekspertske i donatorske zajednice i civilnog društva. Inicijativu za unapređenje izbornog sistema do sada je podržalo više od 15.000 građana

– Kroz tri panela, uz otvorenu diskusiju, zaključeno je da postojeći izborni sistem treba menjati, i to u pravcu bolje geografske zastupljenosti građana u parlamentu, veće personalizacije, kao i suštinske uključenosti manjinskih grupa i zajednica u rad skupštine – rekla je direktorka Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Milena Velojić.

Radna konferencija, kroz predloge prisutnih, donela je zaključke da je potrebno povećati broj izbornih jedinica, kao i da izborni sistem treba da pruži veći prostor građanima za ostvarivanje njihovih političkih prava i sloboda. Naglašeno je da treba delati odmah, te da se konkretni koraci moraju preduzeti što pre.

U okviru prvog panela na kome je bilo reči o teritorijalnoj zastupljenosti građana u parlamentu, većina prisutnih saglasila se da je ravnomerna geografska zastupljenost građana važna, kao i da je jedno od predloženih rešenja bilo da svaki upravni okrug ima svoje poslanike u skladu sa veličinom tog okruga.

nkd3

Svi prisutni, gotovo jednoglasno, imaju stav da stepen odgovornosti poslanika u odnosu na građane mora biti veći. Takođe se govorilo o većem stepenu personalizacije poslanika, ali ne nužno kroz većinski, već kroz proporcijalni personalizovani odnosno adekvatan mešoviti izborni sistem. Po završetku druge panel diskusije zaključeno je da odgovornost poslanika nije samo pitanje izbornog sistema već i političke kulture poslanika.

Posle trećeg panela, na kome se diskutovalo o zastupljenosti manjinskih grupa i zajednica, većina prisutnih saglasila se da postojeći izborni sistem ne odgovara najzastupljenijim manjinama. Predloženo je uvođenje standarda zastupljenosti koji bi omogućio da broj mandata koji bi dobili predstavnici manjina odgovara procentu koji te manjine imaju u ukupnom broju stanovnika u Srbiji. Deo diskusije na tom panelu odnosio se na prisustvo žena u parlamentu, pa je zaključeno da bi izborne liste trebalo da budu kreirane tako da sadrže podjednak broj muškaraca i žena.

Poslanici su se saglasili da je reforma izbornog sistema neophodna, kao i da deo tog procesa mora biti i reforma političkih partija.

Udruženja Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Srbija u pokretu i Media i reform centar Niš su 2014. godine u okviru inicijative za unapređenje izbornog sistema pokrenuli kampanju Biram koga biram. Ciljevi ove inicijative jesu – bolja informisanost građana o izbornom sistemu, njegovo unapređenje u pravcu – ostvarivanja veće reprezentativnosti građana, unapređenja komunikacije između građana i izabranih predstavnika, kao i povećanja odgovornosti izabranih predstavnika. Krajnji cilj je veći stepen učešća građana u kreiranju javnih politika.

nkd2

Ostale vesti

back-to-top