Poskupeo tečni naftni gas

Postavljeno: 30.11.2016

Cena tečnog naftnog gasa (TBG) popularnog auto-plina, poslednjih nekoliko dana uzletela je za pet do šest dinara po litru

U ponedeljak TNG se točio po ceni od 71,50 do 75,90 dinara po litru.

Ako je za utehu vozačima koji koriste ovo gorivo za pogon svojih automobila, ne radi se o nestašici ili nekom drugom poremećaju na tržištu zbog čega je cena krenula naviše, već o takozvanom “sezonskom uticaju”.

– Uvek u toku zimskih meseci, zbog drugačijeg odnosa smeše propana i butana, cena TNG dobije malu korekciju naviše – kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. – Tako je i sada i cena je korigovana, mada još radimo analizu, za oko 0,5 odsto.

Od srpskih vozača u regionu TNG plaćaju skuplje samo u Mađarskoj. Približno ista cena je u Crnoj Gori, ali je zato u BiH cena oko 0,42 evra za litar.

Razlog za to što je TNG skuplji u Srbiji nego u većini zemalja regiona, prema analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), u najvećim je državnim zahvatanjima (akciza, porez) koja u Srbiji dostižu 50,71 odsto od cene.

U Mađarskoj su državna zahvatanja 38,8 odsto, u Crnoj Gori 36,97 odsto, Hrvatskoj 21,55 a u BiH 14,57 odsto. Tako je državna kasa u Srbiji, na svakih 1.000 litara prodatog TNG bogatija za neverovatnih 289 evra, u Hrvatskoj za 103, a u BiH država od vozača uzima samo 42 evra, pišu “Novosti”.

Zatvoreno 100 pumpi

Od 230 kontrolisanih benzinskih pumpi Poreska uprava je od početka godine zatvorila njih 100 zbog nepravilnosti u radu, potvrdjeno je danas Tanjugu u Poreskoj upravi.

– Nepravilnosti koje su poreski inspektori našli na licu mesta uglavnom su neizdavanje fiskalnih isečaka, angažovanje radne snage na crno, dvostruka evidencija, neispravnost fiskalnih kasa – rekao je Nenad Krtolica iz Poreske uprave, napominjući da se ne kontroliše samo roba u smislu nafte i naftnih derivata nego sva roba koja se nalazi i koju mora da prati odgovarajuća dokumentacija.

Prema njegovim rečima, kada se utvrde nepravilnosti u poslovanju poreskog obveznika objekat se privremeno zatvara na sedam dana.

– Odmah nakon toga se na objektu nalazi vidljivo istaknut plakat na kojem je naveden razlog zatvoranja i do kada će to trajati. To znači da kada gradjani dodju do objekta i vide da ne radi mogu da saznaju i koji je razlog zatvaranja – rekao je Krtolica za RTS.

Kako je obijasnio, postupajući inspektor koji utvrdi nepravilnost i zatvori objekat stavlja službeni pečat i u obavezi je da u narednih sedam dana najmanje jednom obidje objekat.

Navodeći da se Poreska uprava ozbiljno bori protiv sive ekonomije, on navodi da je jedan od načina te borbe i kontrola bezinskih pumpi, što ranije nije bila praksa.

– Kontrola se nastavlja u kontinuitetu, biće obuhvaćeni svi poreski obveznici koji se bave pružanjem usluga. Neće se kontrolisati samo benzinske pumpe nego i objekti koji se bave pružanjem usluga – ugostitelji, pekari… – rekao je Krtolica.

Ostale vesti

back-to-top