„Peščanik“ i Mreža žena objavile Mapu bezbednosti i ženskih prava u Rasinskom okrugu

Postavljeno: 20.09.2017

Udruženje žena „Peščanik“ u saradnji sa Mrežom žena Rasinskog okruga, a uz podršku OEBS-a i OAK fondacije, sačinile su Mapu ženskih prava u Rasinskom okrugu, koja se bavi svim lokalnim politikama vezanim za ženska prava i rodnu ravnopravnost, a pre svega  bezbednošću žena

Mapa pokazuje da su žene Rasinskog okruga kao bezbednosne prioritete navele smanjenje nasilja prema ženama, smanjenje siromaštva, rodno osetljive politike, smanjenje krupcije, smanjenje diskriminacije Romkinja, raseljenih i žena sa invaliditetom. Žene su još kao bezbednosne prioritete definisale osvetljavanje prigradskih mesta, suzbijanje preterane i laičke upotrebe pesticida, rad sa učesnicima rata i oduzimanje oružja, više autobuskih linija koje povezuju seoska naselja sa gradovima, zdravstvenu bezbednost žena sa ruralnog područja, rešavanje problema pasa lutalica, prostitucije, te smanjenje nasilja u medijskim sadržajima.

U mapi koju objavljujemo u prilogu, vidi se između ostalog, da ni jedna lokalna zajednica u okrugu nema donetu Strategiju za borbu protiv nasilja prema ženama, da Okrug nema nijednu predsednicu opštine/gradonačelnicu, te da, iako sve lokalne samouprave imaju tela za rodnu ravnopravnost, samo Brus i trstenik imaju u budžetu izdvojena sredstva za njihov rad.

Statistika izneta u ovom dokumentu pokazuje i da samo Statut Aleksandrovca prepoznaje pojam rodne ravnopravnosti, a da samo Kruševac zadovoljava zakonsku kvotu od 30 odsto žena u Gradskom veću, te da samo Kruševac ima  odluku o osnivanju Saveta za bezbednost.

Medijima je prosleđeno i saopštenje o aktivnostima Mreže žena Rasinskog okruga tokom ove godine.

Mreža je, navodi se u saopštenju,  tokom 2017. godine inicirala i učestvovala na 4 sastanka sa najvišim zvaničnicima/cama u okrugu.  Na sastanku u Aleksandrovcu, predloženo je potpisivanje Evropske povelje o ravnopravnosti žena i muškaraca na lokalnom nivou, ustanovljavanje podrške poljoprivrednicama u pokretanju organske proizvodnje i obezbedjivanje sredstava za rad SOS servisa za podršku ženama u situaciji nasilja. Nakon susreta, na konkursu opštine, NVO Ž kao žena i kao Župa dobila je 100 hiljada dinara za projekat podrške ženama koje su preživele nasilje u porodici.

U Kruševcu je bilo reči o osnivanju Saveta za bezbednost , radu Saveta za rodnu ravnopravnost, imenovanju osobe za saradnju sa civilnim sektorom, kvoti za sastav Opštinskog veća, u Ćićevcu su teme bile potpisivanje Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou, osnivanje Saveta za bezbednost, dodeljivanje prostora za rad Udruženju žena Una… Kako Ćićevac nema žena u Opštinskom veću, razgovaralo se i o tome, ali bez konkretnih obećanja da će se to u skorijoj budućnosti promeniti.

Prostor za rad novoosnovanim ženskim grupama kao vid neophodne podrške u početnoj fazi rada bila je takođe jedna od tema i razgovora u Brusu. Razmatrajući Mapu ženskih prava u Rasinskom okrugu, sagovornici u Brusu su izrazili zadovoljstvo činjenicom da je Brus trenutno na drugom mestu u okrugu, sa 40 odsto ispunjenosti predviđenih kriterijuma, odnosno pokazatelja.

Inače, u saopštenju se navodi i da je cilj osnivanja Mreže žena Rasinskog okruga povećanje uticaja žena na kreiranje, sprovodjenje i kontrolu sprovodjenja javnih politika u gradovima Rasinskog okruga podnošenjem zajedničkih inicijativa i predloga lokalnim upravama, unapredjenjem saradnje i medjusobne podrške među ženskim grupama i promovisanjem prava žena.

– U periodu koji je prethodio osnivanju Mreže, do 2010., Kruševac i Trstenik su bili jedini gradovi  u okrugu, koji su imali telo za rodnu ravnopravnost. U međuvremenu je svih 6 gradova osnovalo telo, 4 grada su potpisala Evropsku povelju o ravnopravnosti žena i muškaraca na lokalnom nivou, (očekujemo da ti uskoro učini i peti grad), tri grada su sačinila i usvojila lokalni akcioni plan za unapredjenje rodne ravnopravnosti – navodi se u saopštenju u kome se još naglašava da su se, zahvaljujući Mreži, neformalne grupe žena okupljene oko ideje unapredjenja ženskih prava osnažile i osnovale sopstvene organizacije. U u periodu od 2010. godine, naime,  nastale su prve ženske NVO u Aleksandrovcu, Brusu i Ćićevcu, koje se bave pitanjima ženskih prava, a zahvaljujući Mreži, uz SOS telefon koje je 2009. osnovalo  UŽ Peščanik, sada postoje i dva nova SOS servisa za žene koje su preživele nasilje u porodici, u NVO Ž kao žena i kao Župa i Romani cikni.

     

Ostale vesti

back-to-top