Komunalna policija dobija veća ovlašćenja

Postavljeno: 09.04.2019

Novi Zakon o komunalnoj policiji  koji bi trebalo da bude usvojen do kraja ove godine, pored promene imena ove službe, predviđa i veća ovlašćenja od dosadašnih, te mogućnost obavljanja određenih poslova u civilu, bez službene uniforme. Jedna od novina koja će biti i u nadležnosti komunalne milicije, kako će se ubuduće zvati  ova služba, je i zaustavljanje vozila

Javna rasprava o Nacrtu zakona o komunalnoj policiji završena je prošlog meseca, a kako navodi Miloš Jovanović, načelnik odeljenja kruševačke Komunalne policije, Zakon bi trebalo da stupi na snagu do kraja ove godine. Prema novom zakonu, a što je samo jedna od novina, komunalna policija promeniće naziv u komunalnu miliciju.

– Zakon o policiji koji je usvojen prošle godine predvideo je da samo pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Vojske mogu da koriste naziv policija. Naziv komunalni redar  koji se koristi u nekim zemljama u okruženju nije bio primenljiv kod nas, jer naša komunalna poilcija ima ovlašćenja koja su policijska (poput primene sredstava prinude do toga da je komunalna policija u Zakonu o javnom redu i miru prepoznata kao subjekat nadzora), pa je bilo primerenije da se zovemo milicija – kazao je Jovanović.

Miloš Jovanović, načelnik odeljenja kruševačke Komunalne policije

Prema novom zakonu, komunalnu miliciju (odnosno, milicionare, kako kaže Nacrt zakona) moći će da imaju i opštine, s tim da je ostavljena mogućnost da se napravi sporazum sa gradom koji već ima ovu službu. Novina je i da neće biti limitiran broj komunlanih milicajaca – jedan milicajac  na pet hiljada građana, da ih od sada može biti manje ili više od tog broja, u zavisnosti od potreba grada, odnosno, opštine.

Takođe, promenjeni su i uslovi za prijem u ovu službu gde će uz bezbednosnu proveru, komunalni policajac od sada pre prijema u radni odnos morati da prođe proveru psihofizičkih sposobnosti, obuku i polaganje ispita . Do sada, sve ovo obavljano je nakon prijema u radni odnos.

Jedna od važnijih novina je i mogućnost rada u civilu, bez službene uniforme, a što će se sprovoditi u izuzetnim slučajevima, po pisanom nalogu načelnika.

– Motiv za donošenje ove odluke je bio taj što često nismo mogli kvalitetno da obavljamo  svoj posao u uniformi. Na primer, ako dobijemo dojavu da neko izbaca šut na nedozvoljenom mestu ili prodaje robu na mestu koje za to nije predviđeno, u trenutku kada se pojavimo u uniformi, prekršioci se sklone – objašnjava Jovanović, naglašavajući da će zahvaljujući radu u civilu od sada biti lakše otkriti počinioce određenih prekršaja

Prema njegovim rečima, važna novina je i ovlašćenje komunalne milicije da zaustavlja vozila, što je posebno značajno za proveru prevoza putnika u drumskom sapobraćaju, odnosno, proveru divljih taksista na čiji se rad žale kako registrovani taksisti tako i ovdašnji “Jugoprevoz” čije putnike divlji taksisti, po ceni autobuske karte, često “kupe” neposredno pred dolazak autobusa na stajalište.

Komunalna milicija će, kada bude usvojen novi zakon, imati pravo da poziva lica za koja se osnovano sumnja da su u nekom prekršaju, kao i da traži obaveštenja, informacije od građana ukoliko se nešto desi u njihovom okruženju. Takođe, novi zakon donosi i mogućnost postupanja prema maloletnim licima, a što će biti posao posebno obučenih milicajaca  za postupanje prema maloletnicima.

Novina u nadležnostima je i uklanjanja i premeštanje nepropisno parkiranih vozila sa javnih površina . Kako objašnjava Jovanović, komunalna policija je i do sada  vršila uklanjanje nepropisno parkiranih vozila (na osnovu Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima), s tim da će novim Zakonom o komunalnoj miliciji ta ovlašćenja i postupanja  biti detaljnije određena.

Inače, dosadašnje nadležnosti komunalne policije bile su održavanje komunalnog i drugog zakonom uređenog reda od značaja za komunalnu delatnost, zaštita životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata, hitne mere zaštite životne sredine, zaštita od elementarnih i druguh nepogoda onda kada te mere ne mogu da preduzmu drugi organi, te asistencije nadležnim  organima Grada, ustanova i insitutcija u suzbijanju nasilja i sprovođenju nekih odluka.

Kruševac trenutno ima 22-oje komunalnih policajaca. Uz redovnu patrolnu delatnost, Služba dnevno primi 50-tak poziva građana. Najčešće pritužbe su na postupanja koje se odnose na kršenje Odluke o čistoći (oko 70 odsto),  potom na vanpijačnu i nedozvoljenu prodaju, nepropisno parkiranje , te držanje kućnih ljubimaca i domaćih životinja, protivno gradskoj Odluci. U noćnim satima građani najviše žale na buku, odnosno, na narušavanje javnog reda i mira.

Ostale vesti

back-to-top