Dve decenije rada Udruženja žena „Peščanik“

Postavljeno: 07.06.2020

Tokom dve decenije postojanja, Udruženje žena Peščanik realizovalo je brojne programe, samostalno i u partnerstvu sa drugim nevladinim organizacijama, uz podršku različitih donatora, u kojima je učestvovalo više desetina hiljada građanki i građana. Posmatrano kroz brojke Udruženje je od juna 2000. godine, kada je osnovano, do danas,  sprovelo više od 50 projekata uz podršku najmanje 20 donatora, imalo najmanje 10 hiljada korisnica različitih programa i realizovalo oko hiljadu pojedinačnih aktivnosti, podržalo osnivanje pet ženskih grupa i iniciralo osnivanje Mreže žena Rasinskog okruga. To je samo deo aktivnosti na koje Udruženje podseća u saopštenju za javnost povodom dvadeset godina rada

– Udruženje žena Peščanik je prva ženska nevladina, neprofitna organizacija u Kruševcu i Rasinskom okrugu, posvećena pitanju ženskih prava i ravnopravnosti u društvu, registrovana juna 2000.  Udruženje je 2009. godine osnovalo SOS telefon za pružanje psihosocijalne, informativne i pravne podrške ženama sa iskustvom nasilja u porodici, koju je do sada koristilo blizu hiljadu građanki. Udruženje trenutno obezbeđuje stalni posao za 5 žena, a naš tim čini i 9 volonterki na SOS telefonu. Članice smo  nacionalnih i međunarodnih ženskih mreža, sarađujemo sa ženskim grupama u zemlji, regionu i Evropi – podsećaju iz Peščanika. 

U saopštenju upozoravaju i da je svuda, uprkos deklaracijama, rezolucijama i zakonima, koje države potpisuju i donose, položaj žena i dalje nezavidan. 

– Pandemija virusa korona ogolila je nepravdu raspodele moći i bogatstva. Kriza je pokazala koliko su žene u najvećem broju država, uključujući i Srbiju, daleko od mesta na kojima se donose odluke i koliko se, sa druge strane, malo ulaže u oblasti u kojima one čine većinu, naprimer, u zdravstvo, obrazovanje, trgovinu, kao i poslove brige i staranja o drugima – upozorava Peščanik.

U tom Udruženju smatraju da je neophodno, na svim nivoima, strateško i kontinuirano bavljenje položajem i kvalitetom života žena,uključujući i unapređenje uslova za žensko političko i građansko delovanje. Apeluju na državne organe i institucije da pomenutim pitanjima posvete veću pažnju nego što su to činili do sada. 

– Obeležavajući jubilej organizacije, koristimo priliku da lokalne samouprave u Rasinskom okrugu, u kojima još ne postoje lokalni akcioni planovi za unapređenje položaja žena, podsetimo da su se potpisivanjem Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou, obavezale da planove sačine, usvoje i primene. Od lokalnih samouprava, koje planove imaju, tražimo da građankama i građanima podnesu račun o njihovoj realizaciji – saopštava Peščanik.

Istovremeno celokupnoj javnosti poručuje da „društvo u kojem se ne čuje glas žena nije manje žensko nego manje ljudsko“, što je izjavila Mary Robinson, prva predsednica Irske, izabrana 1996. godine.  

Brojke

Udruženja žena Peščanik je takođe, tokom dve decenije, održalo najmanje 100 seminara za predstavnike institucija, ustanova i medija o ženskim pravima, rodno senzitivnom izveštavanju i nasilju prema ženama, najmanje 300 sastanaka sa lokalnim, nacionalnim i međunarodnim zvaničnicima/cama, organizovalo najmanje 200 javnih uličnih događaja, najmanje 200 radionica o nasilju prema ženama za žene u Okrugu, uključujući mlade žene i žene koje žive u ruralnim sredinama, Romkinje i žene sa invaliditetom. Takođe, upućeno je najmanje 150 različitih predloga, inicijativa i sugestija zvaničnim organima vlasti. Donatori Peščanika su Fondacija za mir i rodnu ravnopravnost Kvinna till Kvinna, OAK Fondacija, Global Fond za žene, Misija OEBS-a, Delegacija Evropske unije u Srbiji, Fond Ujedinjenih nacija za eliminisanje nasilja prema ženama, Agencija Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i rodnu ravnopravnost.

Ostale vesti

back-to-top