Centar za osobe sa invaliditetom „Duga“: Potpuna predanost radu, uskoro otvaranje „predah smeštaja“

Postavljeno: 13.03.2022

U Centru za osobe sa invaliditetom poslednjih godina desile su se brojne promene. Povećan je broj aktivnosti koje upražnjavaju korisnici, pa im je tako pored boravka, nadzora stručnjaka i rehabilitacije nedavno omogućen rad u stakleniku gde proizvode zelenu salatu i jagode. Korisnici ne kriju zadovoljstvo zbog pažnje koju dobijaju na ovom mestu, te se unapred raduju svim novitetima koje „Duga“ planira ubuduće

Centar za osobe sa invaliditetom broji oko dvadesetak korisnika. Njima je omogućen boravak svakog radnog dana u terminu od 7 do 15 časova. U tom periodu obezbeđena im je užina i ručak, te boravak sa drugarima i upražnjavanje najrazličitijih aktivnosti. O njima brine pet stalno zaposlenih radnika, a pored toga korisnici svake nedelje imaju fizioterapeute koji sa njima rade, te psihoterapeuta, psihijatra, neurologa i fizijatra. Te usluge su potpuno besplatne i sva sredstva obezbeđuju se iz budžeta grada.

-Ovde nam je lepo. Radimo u stakleniku i svakog dana gledam da li su procvetale biljke- rekla je Marina Mandić, korisnica.

Mada, u specifičnim okolnostima, veliko drugarstvo se rodilo među korisnicima „Duge“. Kako navode zaposleni, oni se vole i podržavaju, ali se nekada i posvađaju. Godine poznanstva učinile su da tačno znaju kome šta prija, ko šta voli ili ne voli, pa se tako i ophode jedni prema drugima.

Korisnike smo zatekli u dobrom raposloženju, sedeli su u dnevnoj sobi za stolovima, neki su bojili, neki pisali, dok je jedna grupa uživala u televizijskom programu.

-Imamo sve što nam treba ovde. Gledamo televizor, bojimo i pišemo. Nekad svi zajedno gledamo domaće serije – govori Marko, jedan od korisnika.

U razgovoru sa njima saznali smo da Neša voli da piše i sabira, Marina lepo čita i piše, peva i igra. Marko lepo piše i neretko vodi evidenciju o onima koji su došli i odsutnima. Sa druge strane Slađa je samostalna, ona svakodnevno dolazi iz Kaonika, dok Boka voli da se svađa i piše, ali i da sabira. Vanja je iz Stalaća, za njega govore da je pričalica i da često sve poziva kod sebe kući. Đole je, pak, šetač, navode zaposleni, nekada je brži i od kombija, a na odredište uvek stiže prvi.

Svi su saglasni da je godina za nama bila neizvesna, ali da su im posebno nedostajali izlasci, pa i tradicionalna proslava Nove godine koja se za njih organizuje u nekom od kruševačkih restorana. Period za nama i  epidemija korona virusa isključila je kombi prevoz, te su roditelji samostalno morali da ih dovode u Centar.

-Bilo nam je dobro i tad. Čekamo lepo vreme da izađemo napolje i da se družimo- dodala je Marina.

Zavod za javno zdravlje pomogao je ovoj ustanovi da lakše prođe kroz kritične dane kada je epidemija bila na vrhuncu. Po rečima diretorke Nevene Lazarević, Cenatr za kontrolu i prevenciju bolesti posebno im je izašao u susret.

-Svake nedelje, ponedeljkom, sredom i petkom, dolazili su u našu ustanovu i testirali naše korisnike. Zbog toga nije došlo do većeg zaražavanja, već samo do sporadičnih slučajeva. Ni u najgorim trenucima nismo zatvarali ustanovu- objašnjava ona.

Nedavno je Centar za osobe sa invaliditetom, u okviru projektnih aktivnosti, dobio staklenik koji će dodatno pomoći korisnicima da radom u njemu budu radno angažovani i na taj način upotpune svoj boravak. U njemu su, za sada, posađene jagode i zelena salata, a korisnici ga svakodnevno obilaze i vode računa o zasadima. Direktorka Nevena Lazarević, izrazila je želju da se ovakav vid rada proširi.

-Sve smo zajedno sadili, sada samo polivamo. Kada to završimo idemo sa nečim drugim što se sadi. Pokušaćemo da se izborimo da nam se kupi imanje u okolini Kruševca sa kućicom i da tu sadimo i pravimo proizvode od voća i povrća, samo da bi se oni osećali još bolje – dodala je ona.

Jedan od ključnih zaokreta koje Centar planira odnosi se na takozvani „predah smeštaj“. Ova vrsta pomoći roditeljima dece sa invaliditetom odnosi se na mogućnost da se deca dovedu i ostave u Centru. Svaki korisnik imao bi pravo na 45 dana godišnje, odnosno 20 dana u kontinuitetu.

-Smeštajne kapacitete smo obezbedili, sredili smo i prilagodili sve za njih. Obezbeđen je smeštaj i za medicinsko osobolje. Sada čekamo da nam se odobri upošljavanje, zahtev je predat. Potrebno nam je deset radnika, a to nije malo. Startovaćemo čim nam odobre. Sve je po standardu, svaka soba ima kameru. Postoji dnevni boravak sa kuhinjom, soba za vaspitače i osoblje, kupatilo za zdravu populaciju. Tu je i soba za 3 ženska korisnika i soba  za 3 muška korisnika. Dakle u jednom trenutku moći će šetoro korisnika da borave kod nas. Njihova kupatila su prilagođena njihovim potrebama, sve je spremno – objašnjva direktorka Nevena Lazarević.

Centar za osobe sa invaliditetom obezbedio je za ovu namenu i lift koji teško pokretne i nepokretne vodi direktno na sprat do novog smeštaja. Lift je takođe u potpunosti prilagođen osobama sa invaliditetom.

S.M.

 

Ostale vesti

back-to-top