Prihvaćen UPPR za „Trajal“, nadležni ne iznose detalje

Postavljeno: 10.12.2016

Unapred pripremljeni plan reorganizacije za „Trajal korporaciju“ usvojen je krajem novembra, nakon dva odlaganja. Iako to znači da najmnogoljudnije preduzeće u Kruševcu, koje zapošljava 1.150 radnika, dobija šansu da opstane, niko od nadležnih nije želeo da govori o detaljima plana

O tome kako će i koji deo dugovanja, koja su prema ranijim informacijama nadležnih iznosila oko 130 miliona evra, „Trajal“ vraćati, nisu bili spremni da govore ni u poslovodstvu, ali ni u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika, koja je nadležna za sprovodjenje stečaja u toj fabrici. Iz Agencija je list GRAD dobio informaciju da je UPPR usvojen na ročištu održanom 25. novembra te da UPPR može da se nadje na sajtu Agencije za privredne registe.

U dokumentu na 115 strana, izmedju ostalog, je navedeno da poverioci treba da budu namireni u roku od deset godina, uz dve godine grejs perioda. Preduzeće će, kako bi vratilo dugove, moći da proda deo imovine koja nije neophodna za obavljanje osnovne delatnosti. Nisu predvidjene mere zatvaranja pogona ili promene delatnosti, a navedeno je da će promene u broju i strukturi zaposlenih zavisiti od plana i obima poslovanja u narednom periodu. „Trajal“ će, stoji u planu, nastaviti da aktivno traži potencijalne strateške partnere, čije uvodjenje bi bilo izvršeno u skladu sa Zakonom o privatizaciji.

U delu plana koji se odnosi na namirivanje poverilaca navedeno je da poveriocima koji imaju obezbedjena potrživanja treba isplatiti 21,65 miliona evra, te da obaveze za minimalne plate, koje se isplaćuju pre početka primene plana, iznose oko 34 miliona dinara. Poreski dug će, kako je navedeno, biti reporgramiran na 60 meseci, a ukupno treba da bude vraćeno oko 19 miliona dinara. Kod poverilaca u trećem isplatnom redu predvidjen je otpust svih kamata na glavnicu kao i 70 odsto glavnog duga, što znači da su obaveze oko 186 miliona dinara.

Planom je obuhvaćena i konverzija o kojoj je Vlada 11. oktobra donela Zaključak, a koja predvidja pretvaranje potraživanja državnih poverilaca u trajni ulog u kapitalu preduzeća. Konvertuje se 3,4 milijarde dinara duga, a medju onima koji na taj način namiruju svoja potraživanja od „Trajala“ su Fond za razvoj, Grad Kruševac, opština Ćićevac, Ministarstvo poljoprivrede, Direkcija za vode, Srbija gas, EPS…

Da su zaposleni zadovoljni jer je UPPR usvojen i fabrika dobila priliku da opstane i radi za GRAD je rekao predsednik Samostalnog sindikata u „Trajalu“, Milosav Vukojičić, koji takodje nije moga da govori o detaljima plana.

Ta fabrika je do kraja maja bila pod zaštitom države od naplate poverilaca, a pred istek tog roka podnela je nadležnima UPPR. Prema ranijim navodima poslovodstva preduzeće je imalo ugovorenu proizvodnju do kraja godine za sve četiri fabrike.

Inače, „Trajal“ je u procesu privatizacije 2006. godine bio prodat bugarskoj kompaniji „Brikel“, sa kojim je ugovor o privatizaciji raskinut krajem 2013. godine. Korporacija je početkom 2012., za oko 13 miliona evra prodala Fabriku autoguma američkoj kompaniji „Kuper tajer“.

Najveći deo akcija tog preduzeća, oko 57 odsto, ima Agencija za privatizaciju, skoro 25 odsto pripada Republici Srbiji te Fondu PIO oko 14 odsto.

Ostale vesti

back-to-top