Od maja elektronski recepti za lekove

Postavljeno: 23.04.2017

Novi elektronski recepti za hronične bolesnike važiće šest meseci, čime se ukida dosadašnja praksa da se svakog meseca odlazi kod izabranog lekara kako bi se recept obnovio. Novine u izdavanju lekova doneće značajne uštede u celokupnom zdravstvenom sistemu, ali i omogućiti lekarim da se više posvete preventivi

Uvođenjem elektronskih recepata, a što bi trebalo da zaživi narednog meseca, terapija za hronične bolesti propisivaće se za narednih šest meseci. Za taj period recepti će automatski biti izdavani , sukcesivno će pristizati na realizaciju za 30 dana, a pacijenti će po terapiju kod izabranog lekara odlaziti samo jednom u pola godine.

Prema rečima Miloša Obradovića, direktora Apotekarske ustanove “Apoteka Kruševac”, elektronski recept donosi brojne prednosti za pacijente, ali i za celokupan zdravstveni sistem.

Miloš Obradović, direktor

– Pacijenti će u apoteku donositi samo svoju elektronsku knjižicu , a što će farmaceutu omogućiti da vidi pacijentov elektronski recept i pristupi izdavanju leka i podrazumevanoj farmakološkoj komunikaciji – kaže on.

Posebnu korist će, kako ističe, imati pacijenti koji koriste hroničnu terapiju.

– Oni će, u većini slučajeva, umesto da svakog meseca idu kod svog izabranog lekara, to činiti samo jednom u šest meseci,kada će dobiti šest elektronskih recepata odjednom – navodi Obradović, dodajući da će farmaceut u apoteci imati uvid u svaki recept koji treba da se realizuje u tom periodu, te da će, kao i sadašnji papirni recepti, elektronski imati isti rok i moći će da se realizuju do definisanog datuma.

Govoreći o ostalim prednostima elektronskih recepata, Obradović je kazao da će novine u izdavanju lekova omogućiti da se čekaonice u domovima zdravlja znatno rasterete, te da izabrani lekari imaju više vremena da se posvete akutnim oboljenjima i hitnim slučajevima.

Takođe, u tom sistemu, Republički zavod za zdravstveno osiguranje predviđa velike uštede zbog eliminacije troškova oko izrade i čuvanja papirnih recepata, a svi elektronski recepti ostaju trajno da se čuvaju u elektronskim zapisima jedinstvenog sistema IZIS.

Obradović kaže da je ustanova “Apoteka Kruševac” uložila dodatni napor u okolnostima samofinansiranja, te da poseduje pouzdan tehnički potencijal koji može da podrži ovaj virtuelni sistem na nivou celog Rasinskog okruga. Među prvim je apotekarskim ustanovama koje su integrisale IZIS u svoj informacioni sistem i tako postala deo tog virtualnog sistema, a zbog efikasne integracije stigla im je i pohvala od strane Ministarstva zdravlja.

Za sada, kako kaže Obradović, u ovoj fazi funkcionisanja sistema, Ministarstvo zdravlja i RFZO imaju trenutni uvid u izdavanje lekova na recept u svim apotekama, a na osnovu čega je moguće izvršiti i brojne farmakoekonomske analize racionalne farmakoterapije.
Sa aspekta učešća apoteka u IZIS-u, kako ističe, posebno će biti interesantna novost u vezi funkcionisanja elektronskog recepta.

– Jedan deo aplikativnog softvera će biti dodeljen elektronskom receptu i obećanje njegove aktivacije i primene je mesec maj ove godine.Trenutno se radi na iznalaženju rešenja oko verifikacije elektronskog potpisa lekara, farmaceuta i pacijenta u samom sistemu. U zavisnosti od toga zavisiće i brzina primene elektronskog recepta – kazao je na kraju Obradović.

Šta sve podrazumeva IZIS

Obradović objašnjava da je Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) virtuelni informatički sistem u zdravstvu koji ima za cilj da unapredi sveukupnu efikasnost zdravstvene zaštite i da predstavlja stalnu vezu između Ministarstva zdravlja, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i zdravstvenih ustanova. Podseća da zdravstvene ustanove koje su integrisane u IZIS već izvesno vreme funkcionišu u formi elektronskog zakazivanja, ali i da je ovaj sistem mnogo širi, te da pored navedenog, podrazumeva i funkcionisanje elektronskog kartona i elektronskog recepta. Rokovi za podizanje lekova ostaju isti Kao i sadašnji papirni recepti, i elektronski će moći da se realizuju do definisanog datuma. Za većinu lekova to je sedam dana, izuzev antibiotika za koje recept važi tri dana ( računajući i dan izdavanja), te lekova sa D liste koji se moraju podići u roku od 30 dana od dana izdavanja recepta. Elektronska zdravstvena knjižica omogućava farmaceutu da ima uvid u elektronski recept, ali ne i u elektronski zdravstveni karton

Ostale vesti

back-to-top