Obeležena 18. godišnjica NATO bombardovanja Varvarinskog mosta

Postavljeno: 30.05.2017

Na mostu u Varvarinu na kome je 30. maja  1999. godine pod NATO bombama život izgubilo desetoro, a teže i lakše povređeno 87-moro  ljudi, danas je u prisustvu više stotina građana održana komemoracija i parastos žrtvama

Posle crkvenog obreda, vence i cveće na spomen obeležje stradalima položile su porodice žrtava, predstavnici Vojske, Rasinskog okruga, opštine Varvarin, Grada Kruševca i, kao i predstavnici preduzeća, ustanova, beogradskog Foruma za svet ravnopravnih, političkih stranaka, udruženja građana…

– Trideseti maj 1999. godine promenio je živote mnogih od nas. Tog dana su NATO bombe pokosile živote naših sugrađana, rođaka, prijatelja. Jeziva slikaMorave crvene od krvi nevino nastaradalih civila dugo nas je pratila i prati nas i danas – rekao je Vojkan Pavić,  predsednik Opštine Varvarin, obraćajući se okupljenima na komemoraciji  –  Već 18 godina ređaju se pitanja, traže se odgovori  i pravda, a od svega najupečatljivije živi uspomena i kroz nju i nastradali. Ovaj zločin nismo zaboravili i nikada nećemo. Naša je dužnost i da mlađe generacije podsetimo na žrtve, na sve one koji su izgubili životre u bombardovanju širom tadašnje Srbije i Crne Gore. Svi oni su i opomena da se ovakvo stradanje više nigde i nikome ne sme ponoviti – poručio je Pavić.

Dragoljub Stanojević, predsednik Skupštine opštine Varvarin, podsetio je da je NATO bez saglasnosti Ujedinjenih nacija, bez objave rata „sejao smrt“ u misiji koju je nazvao „Milosrdni anđeo“.

– Vera svih nas da će mali Varvarin biti pošteđen, nije se poklapala sa strateškim interesima agresora koji su baš Varvarin označili  kao metu koju treba napasti. Usred dana, po vedrom vremenu, na veliki verski praznik, Svetu Trojicukada je u blizini mostabilo više stotina ljudi – rekao je Stanojević, dodajući da su nalogodavci bombardovanja „napad licemerno ocenili legitimnim a žrtve nazvali kolateralnom štetom“.

U komemorativnom programu koji je potom usledio, Borivoje Bora Milojković izgovorio je svoju poemu „Ništa novo“, a učenici Srednje škole Varvarin izveli su recital „Posle nebeske kiše gvozdene“. Nemanja Josifović, učenik generacije ove škole, sa mosta je u Moravu bacio venac sa porukom da se stradali, među kojima je bila i šesnaestogodišnja Sanja Milenković, učenica Matematičke gimnazije u Beogradu, nikada ne zaborave.

Sa Varvarincima je, kao i svake godine od 2001. bila i nemačka fotoreporterka i aktivistkinja meže Majke protiv rata, Gabriela Sentft. Gabriela je prijateljica Sanjine majke, Vesne Špan, i, kako kaže, boravak u Varvarinu i vreme koje je provela sa porodicama stradalih je dosta promenilo. Ona je novinarima rekla da će i dalje u Nemačkoj prenositi  istinu o događajima u ovom gradu, te da će 2019. godine na srpski biti prevedena njena knjiga „Target“ u kojoj su objavljene dokumentarne fotografije i priče o stradanju civila u NATO bombardovanju Srbije, kao i bezuspešna borba varvarinskih građana da u nemačkim sudovima potraže pravdu za svoje žrtve.

Ostale vesti

back-to-top