Grčka i ove godine najtraženija destinacija

Postavljeno: 06.03.2016

Najpopularnija destinacija među Kruševljanima i ove godine je Grčka, interesovanja ima i za Tursku i Španiju, delimično i za Crnu Goru i Bugarsku. Iako postoji u ponudi agencija, za Tunis niko i ne pita. Najezda ruskih turista u Grčku “preti“ da znatno poveća cene hotelskog smeštaja u toj zemlji

odmor1Da je većina turističkih agencija u Srbiji već prodala između 60 i 90 odsto aranžmana za letovanje u Grčkoj, nedavno je medijima kazao Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA), Procena je, kako je istakao, da će tu zemlju ovog leta posetiti 80.000 srpskih turista više nego prošle godine, te da to pokazuje da Grčka i dalje ostaje najtraženija destinacija među srpskim turistima.

Kako saznajemo u kruševačkim turističkim agencijama, cene letovanja u Grčkoj uglavnom su na novou prošlogodišnjih, s tim da se , zbog turisti iz Rusije koji se ove godine masovno opredeljuju za letovanje u toj zemlji, skok cena očekuje pre svega u hotelima, ali i aparmanskom smeštaju.

Cene apartmana ostale su uglavnom na nivou prošlogodišnjih, jer su turističke agencije iz Srbije sa vlasnicima apartmana u Grčkoj potpisali ugovore pre nego što su se pogoršali politički odnosi između Rusije i Turske. Sada se ruski turisti masovno opredeljuju za letovanje u Grčkoj, što će najverovatnije uticati na povećanje cena, pre svega u hotelima, ali i u od strane agencija nezakupljenom apartmanskom smeštaju – kaže Slavica Radonjić, vlasnica Turističke agencije „Luna luks“.

Prema njenim rečima, na odabir destinacije , potencijalnim turistima je, pored cene, podjednako važna i bezbedost.

Iako je Tunis prisutan u ponudi agencija, zbog prošlogodišnjih nemilih događaja, interesovanja uopšte nema za letovanje u toj zemlji. Grčka je i dalje najtraženija, interesovanja ima i za Tursku i Španiju, a nešto više u odnosu na prethodnu sezonu i za Crnu Goru i Bugarsku. Da li će i kakvo interesovanje biti za letovanje u Egiptu još uvek se ne zna, pošto prodaja tih aranžmana inače kreće kasnije – kaže ona.

U Turističkoj agenciji “Navis” kažu da je, što se Grčke tiče, kao i prethodnih godina, najtraženija Olimpijska regija, te da se naši sugrađani sve više opredeljuju i za letovanje u Asprovalti, Nea Vrasni, na Stavrosu, Halkidikiju…

Veliko je interesovanje za letovanje u predsezoni. Imali smo ponudu za Grčku, druga polovina maja, po ceni od 39 evra po osobi, apartmanski smeštaj i prevoz. To je bukvalno planulo,a još uvek je u ponudi aranžman za 29.maj koji košta 79 evra po osobi , a koji takođe obuhvata smeštaj i prevoz. U predsezoni, ponuda za Tursku, sa autobuskim prevozom, u hotelu sa dve zvezdice i noćenjem sa doručkom, iznosi 115 evra – navode u toj agenciji.

Grčka u špicu sezone prosečno košta oko 230 evra po osobi, u pred i post sezoni od 70 do 120 evra. Za letovanje u Turskoj u sezoni , sa autobuskim prevozom treba izdvoji u proseku oko 350 evra, dok se sa avio prevozom, u luksuznijim hotelima, cene kreće i do 1.300 evra. Španija košta od 400 do 1.000 evra, sa avio prevozom, hotelski smeštaj, noćenje sa doručkom ili pun pansion.

Za razliku od prethodnih godina kada gotovo da nije bilo interesovanja za Crnu Goru, ovog leta Kruševljani se interesuju i za letovanje u toj zemlji.

Najviše se interesuju za letovanje u Sutomoru, Rafailovićima i Bečićima. Za Sutomore, uglavnom su to sedmodnevni aranžmani čija je prosečna cena oko 170 evra po osobi, bez autobuskog prevoza. U Rafailovićima i Bečićima, za aranžman na bazi polupansiona treba izdvojiti oko 250 evra, devet noći deset dana, bez prevoza – kažu u Turističkoj agenciji “Feniks”.

Sa uplatama za letovanja , kako navode u kruševačkim agencijama, krenulo se u novembru prošle godine, a kao i prethodnih sezona, paket aranžmani moći će da se otplaćuju na rate, do kraja ove godine.

U agencijama podsećaju na izmene i dopune Zakona o turizmu , koje bi, između ostalog, trebalo da doprinesu i boljoj zaštiti njihovih klijenata. Naime, putnici će ubuduće dobijati potvrdu o putovanju koju će sačinjavati garancije, odnosno polise koje agencija ima i način aktiviranja tih garancija i drugih obaveštenja u vezi sa tim. Inspekcija će, prema tom Zakonu, imati veće nadležnosti i moći će da zbog nepoštovanja obaveza iz ugovora potpisanim sa klijentom da novčano kazni, zabrani i pokrene postupak za oduzimanje licence turističkoj organizaciji.

Ostale vesti

back-to-top