Čeka se potvrda virusa gripa u Rasinskom okrugu

Postavljeno: 22.02.2016

Zbog sumnje na prisustvo gripa na području Rasinskog okruga, a u cilju identifikacije virusa u populaciji, poslati su uzorci briseva u Insitut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”. Rezultati tih analiza očekuju se sutra

U ovdašnjem Zavodu za javno zdravlje kažu da virus gripa do sada nije zvanično potvrđen u našem okrugu, ali da je broj obolelih od stanja sličnih gripa neznatno veći u odnosu na isti period prošle godine. Najviše slučajeva zabeleženo je krajem januara i u prvoj nedelji februara, a među obolelima u Rasinskom okrugu najviše je bilo dece predškolskog i školskog uzrasta, te lica starijih od 65 godina. Prema podacima Zavoda, stagnacija i blagi pad broja obolelih od stanja sličnih gripu beleže se već u drugoj nedelji februara.

Kako je objavljeno na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, od početka sezone nadzora, na području Srbije prijavljeno je više od 64.200 obolelih od stanja sličnih gripu, od čega je infekcija virusom gripa potvrđena kod 92 pacijenta (kod 72 osobe je dokazan virus influence A(H1), kod 15 pacijenata tip B i kod petoro pacijenta tip A(H3)).

Potvrđeni slučajevi su sa teritorije Grada Beograda, Pčinjskog, Južnobačkog, Zlatiborskog, Braničevskog, Kolubarskog, Pomoravskog, Sremskog, Nišavskog, Raškog, Zapadnobačkog, Srednjebanatskog, Severnobanatskog, Moravičkog, Mačvanskog i Podunavskog okruga.

Insitututu “Batut” prijavljena su i četiri smrtna ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa gripom, odnosno, kod kojih je potvrđen virus gripa A(H1). Pored preporuka za jačanje imuniteta, kako je navdeno na sajtu “Batuta”, preporučuju se i opšte mere prevencije-držanje odstojanja od najmanje jedan metar od drugih osoba, izbegavanje bliskih kontakata sa obolelim osobama, redovno pranje ruku i izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta prljavim rukama, provetravanje prostorija, te izbegavanje boravka u zatvorenim prostorijama gde se nalazi veliki broj ljudi.

Iz Instituta “Batut” savetuju da u predstojećem periodu posebnu pažnju treba obratiti na posete pacijentima u bolnicama, kao i na posete osobama smeštenim u gerontološkim centrima (trajanje poseta treba redukovati, a u posetu ići samo ako smo sigurni sa nemamo neku respiratornu infekciju).

Osobama koje imaju blagi oblik bolesti preporučuje se izolacija i nega kod kuće do oporavka, uz maksimalno ograničavanje svih kućnih i drugih kontakata. Simptomatska terapija podrazumeva mirovanje, nadoknadu tečnosti i upotrebu antipiretika, dok se upotreba antivirusnih lekova sprovodi isključivo po preporuci lekara.

Kako se navodi na sajtu “Batuta” antibiotici nisu delotvorni u lečenju ove bolesti, a kod svakog pogoršanja kliničke slike, neophodno je odmah se obratiti lekaru.

Ostale vesti

back-to-top