Akcenti sa Skupštine: Vlast hvali rad ustanova, opozicija upozorava na manjak para i kritikuje rad Doma zdravlja

Postavljeno: 01.03.2016

Tokom objedinjene rasprave o izveštajima o radu ustanova u prošloj godini predstavnici vladajuće većine kazali su da su sve ustanove uprkos teškoćama i merama štednje uspele da ispune svoje zadatke. Predstavnici opozicionih partija složili su se delimično, pohvalivši pojedine ustanove, dok se najviše primedbi čulo na račun Doma zdravlja

-Ustanove su radile najbolje od svih godina, ispratile su sve manifestacije i dogadjaje na visok i kvalitetan način, pored svih mera štednje uspele su da održe nivo usluga na najvišem nivou, o tome govore korisnici tih usluga, koji su zadovoljni – kazala je pred odbornicima zamenica grdaonačelnika, Jasmina Palurović odgovarajući na taj način i na primedbe opozicije na rad Doma zdravlja. Kazala je i da ne zna na koje loše uslove rada opozicija misli kada govori o Pozorištu, potvrdivši da je ono zaista bilo pet dana bez grejanja i to baš u vreme održavanja Svetosavske akademije, ali da „to nikoga nije uplašilo“ te da je Akademija bila veoma uspešna.

-Da su sve ustanove tokom prethodne godine dobro radile te da su imale brojne aktivnosti– kazao je šef odborničke grupe SNS-a, Živojin Miloradović, posebno pohvalivši Pozorište, Muzej i Centar za osobe sa invaliditetom.

Socijalisti, koji uz naprednjake, Jedinstvenu Srbiju i samostalni DSS čine vlast u Kruševcu, takodje su zadovoljni radom ustanova. Odbornica te stranke, Jelena Đorđević, posebno je govorila o radu Apoteke Kruševac koja je, kako je kazala, uprkos objektivnim problemima uspešno pružala farmaceutske usluge. Izdvojila je i Istorijski arhiv te ustanovu u kojoj radi – Kulturni centar Kruševac, napomenuvši da je on ponovo centar kulture Kruševca.

Da je rad ovdašnjih ustanova otežan zbog nedostatka sredstava, a da su tome doprineli predstavnici vladajuće koalicije koji su dozvolili da smanjivanjem transfernih sredstava tokom protekle četiri godine Kruševac ostane bez 3 milijarde dinara, kazao je odbornik Demokratske stranke, Srdjan Milivojević. Demokrate najviše zamerki imaju na primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno rad Doma zdravlja, a Milivojević je kazao da ga sugradjani svakodnevno zovu kako bi ga zamolili za pomoć da dodju do leka, lekara, do dijagnostičkog tretmana.

-Hajde da se dogovorimo da Kruševac dobije kardio salu – da ovde može da se ugradi stent kada čovek dobije infrakt, hajde da kao odbornici pokrenemo incijativu da se vidi koliko to košta te da se vidi koliko bi koštala magnetna rezonanca, jer imamo poplavu malignih oboljenja – kazao je on napomenuši da to ne predlaže kao član DS-a već kao Kruševljanin.

I Desimir Pavlović, odbornik DS-a, smatra da ustanove teško opstaju zbog lošeg stanja u budžetu, a tvrdi i da je stanje u ustanovama lošije nego pre četiri godine. U prilog tome naveo je da je za investicije u predškolsu ustanovu „Nata Veljković“ prošle godine izdvojeno samo 1,6 miliona dinara, što je ocenio kao „poražavajuće jer valjda treba da se popravljaju uslovi za najmladju populaciju“. Istovremeno je za Dom zdravlja, koji se, kako je kazao, reklamira po privatnim televizijama, za razvoj dato svega 500 hiljada dinara, iako je plan bio desetostruko viši.

Medju ustanove koje su dobro radile, demokrate su svrstale Apoteku Kruševac, Biblioteku, Pozorište, Turističku organizaciju.

Da se „Nata Veljković“ suočava sa brojnim izazovima kazala je odbornica grupe „dr Katančević – Promene“, Ljubinka Jovanović, koja inače radi u toj ustanovi. Napomenula je da Gradska uprava treba da posveti veću pažnju finansiranju te ustanove jer pod sadašnjim uslovima nije moguće ispuniti sve neophodne standarde.

Odbornica Zajedno za Srbiju, Vesna Vesković, takođe se založila da se obezbedi odgovarajuće finansiranje „Nate Veljković“. Ona je iznela podatke da, sa promenom cena, roditelji u njenom finansiranju učestvuju sa 14,3 odsto, a da je Grad u prošloj godini umesto potrebnih 6 miliona dinara obezbedio 2,3 miliona, prepuštajući Ustanovi da se snalazi iznalaženjem dodatnih prihoda.

Ostale vesti

back-to-top